Meteor

Magická podívaná nad Českem: Noční obloha jasně zazáří, ale ne díky Měsíci

  • Listopadová obloha si pro nás chystá další pozoruhodnou show.
  • Vyvrcholí známý meteorický roj Leonidy.

Nejslavnějším meteorickým rojem jsou především srpnové Perseidy, ale listopadové Leonidy podle astronomů nabízí neméně fascinující podívanou.


Nepřehlédněte: Jak zareagují USA? Nová čínská zbraň vypadá jako ze sci-fi a neexistuje proti ní obrany


Obloha nad Českem bude zářit

Nejlepší doba na pozorování „padajících hvězd“ je pozdě v noci nebo hodně brzy ráno ještě před svítáním. Obvykle je frekvence Leonid asi 15 až 50 za hodinu. Jednou za 33 let ale Leonidy úplně zdivočí a objeví se meteorické deště s tisíci meteorů.

To se stává v tom roce, kdy se Země ocitne v nějakém hustším oblaku droboulinkých prachových tělísek poztrácených z periodické komety Tempel-Tuttle. Další taková unikátní podívaná nastane v roce 2031, říkají astronomové.

I letos však pozorování Leonid bude stát za to, přestože se budou prát s jasným měsícem. Letošní maximum připadá na pondělí 18. listopadu, ale k vidění by meteory měly být až do 21. listopadu. K pozorování nebude nic potřeba, žádné dalekohledy nebo drahá technika.

Radiant roje, tedy místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Lva, podle něhož se úkaz jmenuje. Pokud vycestujete někam dál ze město a vyjde vám počasí, máte reálnou šanci spatřit až 50 meteorů za hodinu.

Meteorit
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Leonidy jsou tady, vyvrcholí už za pár dní

Zhruba za měsíc pak bude vrcholit meteorický roj Geminidy. Meteory mají radiant východně od dvou nejjasnějších hvězd Castor a Pollux v souhvězdí Blíženců (Gemini). Na prosincové obloze Blíženci vycházejí už za soumraku a zůstávají na obloze po celou noc. Mateřským tělesem roje není obvyklá kometa, ale planetka 3200 Phaeton.

Rychlost částic, které planetka zanechala ve své dráze, je při vstupu do atmosféry Země kolem 35 kilometrů za sekundu, což je malá rychlost, oproti tomu Leonidy létají rychlostí kolem 72 kilometrů za sekundu.

Zdroj náhledové fotografie: BlueSkyDiver / Pixabay, zdroj: Newsweek

Total
0
Shares