Kalina, laser

Jak zareagují USA? Nová čínská zbraň vypadá jako ze sci-fi a neexistuje proti ní obrany

  • Čína pracuje na pokročilé mikrovlnné zbrani, která kombinuje více paprsků do jednoho mocného svazku.
  • Tato technologie by mohla narušovat GPS systémy a mít zásadní vojenské využití.
  • Spojené státy vyvíjejí podobné technologie, což vyvolává obavy z možného závodu v energetických zbraních.

Sci-fi filmy nás naučily, že cestování časoprostorem a vesmírem možná jednoho dne bude možné. Zároveň ale moderní technologie vyobrazené v těchto filmech a seriálech umožňují vojenskou nadvládu těm, kteří své zbraňové systémy tomuto trendu přizpůsobí. Čína se teď o něco takového pokouší.


Nepřehlédněte: Astronomové se snaží rozluštit záhadu hvězdy, která náhle zmizela z oblohy. Kam se poděla?


Zbraň jako ze sci-fi

Asijská země údajně vyvíjí pokročilou energetickou zbraň, která využívá technologii zaměřenou na kombinaci několika paprsků do jednoho, extrémně silného svazku mikrovln. Tento systém, přirovnávaný k ničivé síle Hvězdy smrti z Hvězdných válek, využívá k přesnému zaměření složité algoritmy a synchronizaci paprsků na úrovni triliontin sekundy.

Podle zprávy serveru Futurism, jsou paprsky, které systém vyzařuje, precizně orientovány s odchylkou jen několika milimetrů, což umožňuje jejich mimořádně přesné zaměření na cíl. V současné době se tento typ technologie testuje především jako nástroj pro narušení GPS signálů, což by mohlo potenciálně způsobovat výrazné problémy v komunikaci a navigaci.

Nicméně potenciál této technologie pro vojenské využití je mnohem širší – od rušení elektronických zařízení až po fyzické poškozování cílů. Tento vývoj vyvolává obavy v mezinárodním prostředí, zejména proto, že podobné technologie zkoumají i Spojené státy. Ty například experimentují s mikrovlnnými systémy zaměřenými na sestřelování dronů.

Ukrajinec v Kyjevě vyzkoušel Muskův satelitní internet Starlink
Zdroj: Unsplash

Vývoj nepodceňují ani USA

Pokud bude dokončen, čínský projekt by mohl zásadně změnit potenciál elektromagnetického boje, protože konvergování více paprsků do jednoho zvyšuje jejich účinnost a umožňuje zaměřit cíl s vysokou intenzitou energie. Podobné technologie mohou být využity nejen v boji, ale i v dalších oblastech, například při útocích na systémy důležité pro infrastrukturu.

Vývoj těchto zbraní vyvolává otázky o možném závodě ve zbrojení v oblasti energetických zbraní, a to nejen mezi USA a Čínou.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Futurism

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. V článku je mezi řádky uveden důvod, proč volit raději politiku mírovou. K té je, kupodivu, nutná jen dobrá vůle. nastává situace, kdy za Trumpa k tomu mohou vzniknout přiležitosti. Číňané ruku nabízejí, ale nevěří nám. Po historických zkušenostech, například s opiovou válkou. Válka na Ukrajině vznikla z nesmyslů. Jako test, v němž se ukáže odolonost Ruska. Příklad chybné strategie. Odnesou to ale Ukrajinci. Milio na půl padlých už nikdo nevzbudí.

  2. Podle zprávy serveru Futurism, jsou paprsky, které systém vyzařuje, precizně orientovány s odchylkou jen několika milimetrů, což umožňuje jejich mimořádně přesné zaměření na cíl. — jako že třeba vzdálenost na měsíc, nebo fotbalové hřiště, nebo velikost banánů? Tak budeme střízlivý a tipneme třeba 300km …. Ó tak tady se už skrývá potenciál, ale to by nám to autor musel potvrdit.

  3. Znovu si připomínám film Tři veteráni, jak na konci ti protagonisti ztratily ty svoje “dary”, protože se s nimi chtěli mezi sebou vzájemně vyhubit. Doufám, že to takto podobně velmi rychle skončí i s těmito “výmysly” a že žádná země nedostane nikdy šanci k tomu, aby je mohla použít celosvětově.

Comments are closed.