FRB, signál

Odborníci rozluštili záhadný mimozemský signál. Konečně víme, kdo ho vysílá

  • Rychlé radiové záblesky (FRB) pravděpodobně pocházejí z velkých galaxií s mladými hvězdami.
  • Výzkum naznačuje, že hlavním zdrojem FRB jsou magnetary, neutronové hvězdy s extrémním magnetickým polem.

Vesmír, v celé jeho nekonečnosti, generuje stovky a tisíce signálů. Některé vytváříme sami, některé potenciálně mohou vytvářet i mimozemské civilizace. Odkud se ale bere drtivá většina těchto záhadných signálů? Lidstvo dost možná konečně zná odpověď.


Nepřehlédněte: Otec s dcerou dekódovali záhadný „mimozemský signál“, který k nám doputoval z Marsu


Záblesky z hlubokého vesmíru

Rychlé radiové záblesky (FRB) jsou krátké, ale intenzivní signály přicházející z hlubokého vesmíru. Jejich původ není zcela jasný, ale nedávný výzkum ukazuje, že většina FRB pochází z velkých galaxií s mladými hvězdnými populacemi.

Tento objev vede vědce k domněnce, že FRB (tzv. fast radio burst) by mohly být způsobeny magnetary – neutronovými hvězdami s extrémním magnetickým polem, které vznikají kolapsem masivních hvězd nebo spojením dvojhvězd. Pod objevem je podepsán vědecký tým Kritti Sharmy, astrofyzičky z Kalifornského technologického institutu (Caltech).

Magnetary vznikají hlavně v prostředí bohatém na těžší prvky, což podporuje jejich výskyt ve velkých galaxiích. Výzkum navíc naznačuje, že pokud by magnetary vznikaly čistě kolapsem hvězd, záblesky by byly rovnoměrněji rozloženy i mezi menší galaxie. Z toho plyne, že některé magnetary, které jsou zdroji rychlých rádiových záblesků, se pravděpodobně tvoří specifickými procesy – například sloučením dvojhvězd.

Signál
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Vysvětlením mohou být magnetary

Navzdory novým poznatkům zůstává mnoho otázek otevřených. FRB nejsou snadno předvídatelné a zůstávají výzvou pro astronomii. Každý nový objev však přináší další střípek do skládanky, která by jednoho dne mohla odhalit kompletní obraz jejich vzniku a významu.

Sluší se uvést, že stále nemáme ucelené vysvětlení vzniku FRB, ale nový výzkum významně posiluje argumenty pro magnetary a naznačuje, že ve hře jsou i zvláštní okolnosti jejich vzniku.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Nature

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..