- NASA se plánuje dotknout Slunce.
- Parkerova sonda bude čelit neuvěřitelným teplotám.
Sonda NASA Parker Solar Probe dokončí zítra svůj sedmý průlet kolem Venuše, po němž se dostane na trajektorii, která ji přiblíží na vzdálenost pouhých 3,8 milionu kilometrů od povrchu Slunce. To bude nejblíže, co se lidstvo k životadárné hvězdě kdy dostane.
Nepřehlédněte: Fotka v rozlišení 238 milionů pixelů: Ve vzdáleném vesmíru zobrazuje mýtické stvoření vlkodlaka – napůl člověka, napůl vlka
NASA chce „přistát na Slunci“
Nour Raouafi, vědec NASA, pro stanici BBC uvedl: „V podstatě téměř přistáváme na hvězdě. Bude to monumentální úspěch pro celé lidstvo. Je to ekvivalent přistání na Měsíci v roce 1969.“ Parkerova solární sonda, která je velká asi jako malé auto, odstartovala v roce 2018 na odvážnou misi s cílem „dotknout se“ Slunce.
Výzkumníci doufají, že jim pomůže lépe pochopit fenomén slunečního větru – vnější proud nabitých částic ze Slunce, který ovlivňuje všechny planety včetně Země. Od sondy také očekávají odpověď na otázku, proč je povrch Slunce s teplotou okolo 5500 stupňů Celsia výrazně chladnější než koróna. Existuje několik teorií, žádná ale plně neobjasňuje extrémní rozdíly teplot.
Výzkum Parker Solar Probe má objasnit extrémní počasí
Dosažení přesné trajektorie Parker Solar Probe závisí na přesném načasování. Když družice obíhá kolem Slunce, vyrovnává se s oběžnou dráhou Venuše a využívá gravitace pohybující se planety k vytvoření jakéhosi výkonného praku. Ačkoli je sonda přizpůsobena ke studiu Slunce, opakované přelety kolem „zlého dvojčete Země“ vědce přimělo k tomu, aby její cenné přístroje využili i k jinému účelu. Podle serveru The Space během třetího průletu kolem Venuše v červenci 2020 s překvapením zjistili, že kamera Wide-Field Imager dokáže nahlédnout skrz hustá mračna Venuše až na její povrch.
Na Štědrý den je naplánována dosud nejodvážnější mise Parker Solar Probe. 24. prosince družice proletí ve vzdálenosti 3,8 milionu kilometrů od žhavého povrchu Slunce a bude se pohybovat rychlostí přesahující 700 000 kilometrů za hodinu. Cílem naplánované mise je odebrat vzorek atmosféry. Půjde o vůbec první odebraný „fragment“ Slunce v historii lidstva.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space