- Neomezený zdroj solární energie?
- Za pár let ji chtějí posílat z vesmíru na Zemi.
Vědci se již desítky let zabývají možnostmi využití solární energie z vesmíru, která by mohla napájet celá města. To, co zpočátku připomínalo nedosažitelný sen, se během několika příštích let může stát realitou, píše server Space.
Nepřehlédněte: Rekordní pokus se Schrödingerovou kočkou. Vědci ji udrželi „při životě“ 1 400 sekund
Čistá elektřina z vesmíru
Hlavní nevýhodou solární energie je, že fotovoltaické panely produkují méně energie v oblačných dnech nebo když je slunce nízko na obloze. To může vést k menšímu výkonu solárního systému v zimních měsících nebo v oblastech se špatným počasím. Proto se hledají další alternativy, jak solární energii využít.
V nedávném článku jsme vás informovali o úspěšném xperimentu vědců z Kalifornského technologického institutu (Caltech), kteří do vesmíru vyslali speciální zařízení MAPLE, prostřednictvím kterého rozsvítili na Zemi dvojici malých LED žárovek.
O něco podobného, i když v mnohem větším měřítku, se pokusí britská společnost Space Solar, která spolupracuje s Reykjavik Energy a islandskou iniciativou pro udržitelný rozvoj Transition Labs na vývoji vesmírné solární elektrárny, jež by od roku 2030 mohla z vesmíru dodávat přibližně 30 MW elektřiny, což by potenciálně mohlo stačit pro napájení 1500 až 3 000 domácností.
Úspěšný experiment MAPLE
Idea je taková, že systém bude sbírat sluneční energii ve vesmíru prostřednictvím obrovských solárních panelů a následně ji přenášet jako rádiové vlny na specifické frekvenci do pozemní stanice, kde bude přeměněna na elektřinu pro rozvodnou síť.
Experti počítají s tím, že satelit bude modulární a velký. Pokud skutečně vznikne, půjde o nejtěžší jednotlivý objekt ve vesmíru, který nebude vesmírnou stanicí. Po plném rozložení panelů má být zamýšlený systém CASSIOPeiA mnohem větší než ISS.
Plán společnosti Space Solar je jistě odvážný. Doposud se přenos energie z oběžné dráhy ani zdaleka neblížil výkonu, s jakým ve svém projektu počítá. Zařízení MAPLE vědců z Caltechu nicméně již dokázalo, že samotná technologie je funkční, na Zemi však přenášelo pouze miliwatty energie.
Zdroj náhledové fotografie: Pexels / Pixabay, zdroj: Space Solar, Space