- Americká bezpečnostní služba varuje uživatele smartphonů.
- Čas od času by měli mobil vypnout nebo restartovat, aby se pročistila paměť.
Mobilní telefony jsou stále častěji terčem hackerů a různých podvodníků, kteří se snaží vydělat na naivitě uživatelů. Pravidelné restartování nebo vypínání telefonu je jedním z hlavních doporučení NSA, jak se podobným starostem bezpečně vyhnout. „Vypněte telefon alespoň jednou za týden,“ zní rada expertů americké Národní bezpečnostní agentury.
Nepřehlédněte: První země na světě zakázala iPhone. Pokud ho lidé uvidí v ulicích, musí to nahlásit úřadům
Smartphone občas vypněte
V době rozšířené digitální nejistoty se znovu ukazuje, že nejstarší a nejjednodušší oprava, která existuje, tedy vypnutí zařízení a jeho opětovné zapnutí, může hackerům zabránit v krádeži citlivých informací ze smartphonů.
Pravidelné restartování či vypínání telefonů nezastaví armádu kybernetických zločinců ani špionážních firem, které zasévají chaos, ale ochrání konkrétně před jedním typem útoku. Jde o takzvanou „zero click“ taktiku, kdy se malware do zařízení stáhne sám bez jakékoli interakce uživatele.
Vyhnete se tím nebezpečí
Podvodníci k uložení malwaru/stalkerwaru, aby zůstal neodhalen a uživatel o něm vůbec nevěděl, využívají operační paměť telefonu. Tato praktika je nebezpečná tím, že jen málo uživatelů své smarpthony pravidelně restartuje nebo vypíná.
Při vypnutí nebo restartu zařízení dochází přitom k zásadní věci – vyčištění operační paměti. Útočníci samozřejmě mohou kód do operační paměti telefonu znovu propašovat, už to pro ně ale znamená další práci navíc.
Kromě toho je prý také na místě, aby lidé svůj smartphone průběžně aktualizovali, čímž dochází k posílení jeho zabezpečení v online prostoru. NSA dále varuje před veřejnými Wi-Fi sítěmi a radí vypínat Bluetooth, pokud jej nepoužíváte, používat bezpečný přístupový kód s nejméně šesti číslicemi pro zamykání a odemykání telefonu, používat biometrické údaje a ověřené příslušenství, vyhýbat se veřejným nabíjecím USB stanicím a vypínat polohové služby.
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: ZDNet