- Otestovali jsme menší ze dvou Pro modelů iPhonu 16.
- Na první pohled nepřináší žádné zásadní vylepšení, je to pravda?
Řekněme si to na rovinu – už loňský test iPhonu 15 Pro Max ukázal, že Apple zvládl vyrobit telefon, který exceluje prakticky ve všem. Ať už se bavíme o výkonu, fotografických schopnostech, výdrži na jedno nabití nebo třeba kvalitě displeje. Jediné, co mu bylo možné vytknout, je rychlost nabíjení. V mezičase Apple ukázal, jaká kouzla bude umět jeho Apple Intelligence a rázem se pozornost přesunula z hardwaru na software. O iPhonu 16 se mluvilo dál, ale obrovskou část pozornosti si pro sebe uzmul iOS 18 a jeho AI funkce. Všichni tak nějak tušili, že „next step“ je z velké míry závislý na umu programátorů a algoritmech, nikdo nepochyboval o tom, že hardwarovou platformu v Cuperinu zvládnou na jedničku.
Nepřehlédněte: Recenze telefonu Apple iPhone 16. Nastal konečně čas na změnu?
Bohužel, my v EU zatím ostrouháme ze dvou důvodů, které asi nemá moc smysl pitvat. První bariéra je jazyková – těžko se dočkáme v následujících letech podpory češtiny, když ji do dnes nemá ani Siri. A pak je tu ona prokletá evropská legislativa a snaha regulovat vše, včetně toho, co na starém kontinentu dělat prakticky neumíme, tedy AI. A do této situace, kterou českým spotřebitelům asi nikdo nezávidí, přijde iPhone 16 a iPhone 16 Pro s vylepšeným fotoaparátem a jedním novým tlačítkem. No… nebude to mít lehké.
Design beze změn
Je neuvěřitelné, že Applu pořád dokola prochází víceméně to stejné. Sem tam zmenší rámečky, ale jinak spoléhá hlavně na nové barvičky a tím to končí. Největší změnou bylo vlastně nahrazení „výřezu“ pilulkou, se kterou si ale iOS umí hezky pohrát a využít ji. Jinak je to pořád ta samá písnička.
iPhone 16 Pro tak nikoho asi nepřekvapí, protože se stále dá skvěle držet v jedné ruce (ačkoliv zdaleka ne tak skvěle jako iPhone 13 mini). Co jsem zaregistroval, tak ano, rámečky jsou o nehet menší než u loňského modelu. Přírodní titan, což je odstín testovaného kousku, neurazí. Nicméně trochu mi chybí nějaká výraznější a méně usedlá barva. Největší terno je letos „pouštní titan“, což je atraktivní asi spíš pro dámy, od kterých jsem o této variantě neslyšel referovat jinak, než jako o „zlaté“. Vlastně to nejodvážnější, co letos můžete v Pro řadě zakoupit, je „bílý titan“, tedy klasická bílá barva. Škoda, za mě nevyužitá šance.
Displej je starý známý
Zobrazovač opět umí 120 Hz a obnovovací frekvenci mění podle potřeby, čímž se šetří akumulátor. Proklamovaná odolnost displeje je fajn na papíře, v praxi se první škrábance bohužel méně šikovnému kolegovi povedlo udělat už po pár dnech. Takže ne, zázrak se nekoná, raději si rovnou i s telefonem objednejte fólii či ochranné sklo. Jinak zde není co vytknout, věrnost barev a perfektní kontrast jsou věci, které Apple zkrátka umí a na iPhonu stejně žádné velké úpravy obrázků nikdo dělat nebude. Zde tedy není co vytknout.
iPhone 16, iPhone 16 Plus a iPhone 16 Pro (Max) koupíte nejlevněji ZDE
Výkon a systém
Čip A18 Pro je sice jakože novinka, ale ve skutečnosti se jedná pouze o mírně vylepšenou minulou generaci, což ale Applu nemám vůbec za zlé. Výkonu má iPhone 16 Pro pořád dostatek, dokonce bych řekl nadbytek. Abych byl zcela upřímný, tak rozdíl mezi minulou a současnou generací poznáte akorát ve výsledcích benchmarků nebo v testech. Při běžném používání není šance rozdíl postřehnout. A ano, to, co vás dělí od využití tohoto smartphonu jako herní konzole, je vlastnictví nějakého solidního ovladače. Systém umí snížit odezvu Bluetooth, takže sluchátka AirPods se dají ve hrách bez problémů využít.
O iOS 18 už bylo napsáno mnoho, bohužel se opět musím oklikou vrátit k úvodu článku. Ty hlavní vychytávky v podobě AI nebo zrcadlení iPhonu na MacBook nebo Mac nedostaneme, bohužel. Největší terno tak je možnost poskládat si ikonky na ploše konečně podle sebe a pak taky jejich zbarvení do různých odstínů. Vypadá to hezky, ale že bychom to museli mít… No dobře, uznám to Applu jako malé, bezvýznamné plus. Jinak jsou změny spíše kosmetického charakteru.
Nové tlačítko
Apple se vyhýbá tomu, aby se říkalo, že nový ovládací prvek, tedy Camera Control, je tlačítko. On to vlastně mechanický spínač je, akorát velmi propracovaný a má haptickou odezvu. Pozná tedy, jak moc na něj uživatel přitlačil, posun prstu po něm a umí na to reagovat.
Jakmile vytáhnete telefon z kapsy a Camera Control zmáčknete, spustí se aplikace fotoaparátu, samozřejmě bleskově. Když tlačítko podržíte, rovnou začne telefon natáčet, stisk znamená pořízení snímku. Posunem po ploše tlačítka lze například zoomovat nebo upravovat další základní parametry fotografie a jemným stlačením se přepíná mezi různými funkcemi. Teoreticky super.
Prakticky jsem tlačítko v menu nastavení deaktivoval, protože se mi stávalo, že jsem fotoaparát spouštěl i ve chvílích, kdy jsem o něj úplně nestál. A že by mi nová funkcionalita chyběla, to se říct nedá. Ovládat pomocí Camera Control focení sice jde, ale není to úplně intuitivní. A už vůbec to není rychlé. Aplikace reagovala na mé pokyny tak, jak jsem chtěl zhruba v osmi z deseti případů.
Nakonec jsem usoudil, že přes displej se mi fotí lépe, takže jsem nakonec na novinku zcela zanevřel. Co jsem si tak dělal malý průzkum mezi ostatními uživateli iPhonů šestnácté řady, tak mezi nimi nikdo vyloženě nadšený z Camera Control nebyl. Bylo to tak půl napůl a dojmy jsou spíš rozpačité. Zásadní zlom může nastat, až se tlačítko naučí při jemném stlačení zaostřit fotku a při silnějším ji pořídit. Zatím to neumí, takže na mém iPhone 16 Pro zůstává i nadále vypnuté.
Výdrž a nabíjení
Apple se chlubí, že menší smartphone z řady Pro umí přehrávat video až o čtyři hodiny déle než model loňský. Popravdě jsem to v praxi nevyzkoušel, pakliže někomu záleží na tom, jak dlouho bude jeho iPhone přehrávat filmy, zvolil špatné zařízení a měl by investovat spíš do iPadu. Nicméně jeden hodně těžký pracovní den dá iPhone 16 Pro s přehledem a večer vám bude zbývat asi 30 až 40 % energie v baterii. Což zároveň ale znamená, že den následující už bude nutné v dopoledních hodinách vyhledat nabíječku.
Vylepšena byla i rychlost nabíjení, ale na rovinu napíšu, že i pomocí nové 25W nabíječky (ve skutečnosti zvládá až 35 W papírově) se to pořád dost táhne. Pro lidi z kanceláří, kde je beztak celý den telefon na bezdrátové nabíječce, je to však irelevantní. Daleko důležitější je informace, že v iOS 18 je možnost si nastavit nabíjení do 80 až 100 %, a to po 5% krocích. Reálně tak uživatel může dost prodloužit výdrž akumulátoru.
iPhone 16 Pro a fotoaparát
Trojice objektivů zvládá kromě skvělých fotek bez přiblížení i až pětinásobný zoom a solidní širokoúhlé snímky. Ty jsou nově v rozlišení až 48,7 Mpx. Reálná využitelnost? Pohledy do krajiny nebo impozantní snímky třeba z městského centra obklopeného vysokými budovami. Pozor však na focení v režimu RawMax. Výsledky mohou totiž zabírat i přes 100 MB místa a na slabších konfiguracích MacBooků nebo i na méně výkonných počítačích s Windows se s nimi hůře pracuje.
Galerie
Komu dává upgrade smysl?
Dám příklad ze svého okolí – majitelka iPhonu 12 Pro, který už má nejlepší za sebou, ale ještě v pohodě funguje, fotí v dostatečné kvalitě a víceméně by dostačoval. Madam však už pokukuje po něčem novém, ideálně podobně kompaktním, tlačítko fotoaparátu je jí ukradené (vlastně ani neví, že šestnáctky tuto novinku dostaly).
Co ji láká, je tlačítko, které nahradilo přepínač mezi normálním a tichým režimem a pro které by rozhodně využití měla. Někomu takovému bych s klidem doporučil upgrade na loňskou řadu, protože o nic nepřijde. Ano, o kapku horší fotografické schopnosti popřít nelze, ale reálně vynikne lehké posílení jeho schopností spíš v rukou fotografa. Běžný Franta Uživatel změnu spokojeně odignoruje a focení na rodinných oslavách bude mít identický výsledek, kterým jsou velmi věrně zachycené vzpomínky.
iPhone 16, iPhone 16 Plus a iPhone 16 Pro (Max) koupíte nejlevněji ZDE
Pakliže někdo hodlá upgrade provádět ze čtrnáctky nebo dokonce patnáctky, odrazovat ho jako držitel Apple akcií nebudu. Z hlediska racionálního to však valného smyslu nedává. Bohužel, letošní modely jsou hlavně pro Ameriku a zbytek světa je dostal spíš ze slušnosti. Ano, pořád jsou to jedny z nejlepších smartphonů na trhu, o tom žádná. Jestli však váháte, jestli upgrade provést, nebo ne, pak odpověď patrně bude negativní. Za rok se podle vícero signálů dočkáme mnohem lepších novinek a vyplatí se tedy počkat.
Co se nám líbí
- ochrana IP68 s testem ponoření do 6 metrů
- povedený design
- odolnost vůči otiskům
- haptická odezva
- krásný displej
- skvělý fotoaparát
Nelíbí se nám
- diskutabilní přínos tlačítka ovládání fotoaparátu
- pomalá doba nabíjení baterie
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: vlastní recenze