Na nebi se objeví nová výjimečná kometa.
Bude nejjasnější za dlouhé roky.
Kometa roku je na dohled. Ledové těleso C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) z okraje sluneční soustavy proletělo před několika dny kolem Slunce a je na dobré cestě k tomu, aby se stalo tak jasným, jak naznačovaly optimistické odhady astronomů. Již nyní patří mezi třicet nejjasnějších objektů na noční obloze a v příštích dnech bude jen a jen zjasňovat.
Nepřehlédněte: Nový etalon špičkových smartphonů. Samsung Galaxy S25 Ultra nabídne mamutí výpočetní výkon
České nebe ozdobí v nadcházejících dnech komet
27. září výjimečná kometa proletěla kolem Slunce ve vzdálenosti 58,6 milionu kilometrů, což byl její nejbližší průlet kolem naší hvězdy a možná i jediný v historii. Její dráha je totiž natolik excentrická, že je možné, že opustí sluneční soustavu, aby ji už nikdy nikdo nespatřil – nebo, pokud bude vázána, se vrátí až za několik milionů let.
V současné době je vidět před svítáním, ale od 9. října bude pozorovatelná i při západu Slunce. Podle astronomů bude C/2023 A3 stále zjasňovat, až se 12. října dostane nejblíže k Zemi, kolem které proletí ve vzdálenosti 70,6 milionu kilometrů. Pokud se předpovědi potvrdí, měla by mít jasnost mezi Jupiterem a Venuší. Období hlavní viditelnosti bude trvat zhruba do 20. října, po kterém zeslábne z dosahu pouhého oka.
Tsuchinshan–ATLAS byla objevena před více než 15 měsíci nezávisle na sobě dvěma observatořemi. První z nich byla astronomická observatoř Zijinshan (Purpurová hora), ale při následných pozorováních se ztratila. To se stává, kometa v tu dobu patřila mezi velmi vzdálené objekty. Později byla znovu nalezena robotickým systémem včasného varování ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), který byl vyvinutý speciálně pro detekci blízkozemních asteroidů.
Brzy po objevu bylo astronomům jasné, že se může zařadit do rodiny „velkých komet“. Existovala ale i jistá šance, že by mohla poblíž Slunce zaniknout a nebyla by viditelná vůbec, což předpovídal český astronom Zdeněk Sekanina.
Co je kometa?
Komety jsou malá tělesa sluneční soustavy o průměru několika kilometrů, složená z prachových částic a zmrzlých plynů. Každá kometa se skládá z jádra, komy a ohonu. Dobře viditelný ohon a koma vznikají působením Slunce.
Když se kometa od Slunce vzdálí, je možné sledovat astronomickými dalekohledy pouze sluneční světlo, které se odráží od jádra komety. Název kometa pochází z řeckého „cometes“ (dlouhovlasý). V české literatuře byl dříve často používán název „vlasatice“.
Zdroj náhledové fotografie: 1980supra / Pixabay, zdroj: IFLScience