Exploze, nova

Nad Českem bude vidět pouhým okem výbuch planoucí hvězdy. Stává se to jednou za desítky let

  • Oblohu rozzáří hvězdná exploze.
  • Vidět bude i bez dalekohledu.

Každým dnem se na noční obloze objeví nová hvězda. V soustavě Coronae Borealis, která leží asi tři tisíce světelných let od Země, totiž exploduje nova. Bílý trpaslík T Coronae Borealis to dělá pravidelně v cyklu přibližně jednoho lidského života, tedy osmdesáti let.


Nepřehlédněte: Recenze telefonu Apple iPhone 16. Nastal konečně čas na změnu?


Nebeská show nad Českem

Na nebi se podle astronomů americké agentury NASA už brzy objeví nová jasná hvězda. Událost nastane v souhvězdí Severní koruny a unikátní jev bude viditelný v malém oblouku mezi souhvězdími Pastýře a Herkula – vyskytujících se též v severní části oblohy.

Hvězda T Coronae Borealis je sice za normálních okolností běžným okem neviditelná, jednou za čas se ale silně rozzáří a svítí pak podobně silně jako známá Polárka. „Víme, že vybuchne, je to zcela zřejmé,“ řekl Edward Sion, profesor astronomie a astrofyziky na Villanově univerzitě v Pensylvánii.  

T Coronae Borealis je dvojhvězdný systém vzdálený 3 000 světelných let od Země, který se skládá z bílého trpaslíka – pozůstatku mrtvé hvězdy o velikosti Země a hmotnosti srovnatelné se Sluncem – a prastarého červeného obra v pozdní fázi vývoje.

Obě hvězdy jsou si natolik blízké, že jakmile se červený obr stane nestabilním kvůli rostoucí teplotě a tlaku a začne vyvrhovat své vnější vrstvy, bílý trpaslík tuto hmotu shromáždí na svém povrchu.

Exploze, nova
Zdroj: NASA

Uvidíme explozi vzdálené hvězdy

Jakmile bílý trpaslík T Coronae Borealis nahromadí dostatek vodíkového a heliového plazmatu, dojde ke spuštění termonukleární reakce a světlo z výbuchu šířící se vesmírem způsobí, že na noční obloze se na několik dní zdánlivě objeví nová hvězda.

T Coronae Borealis, zkráceně (T CrB), patří do elitního klubu deseti rekurentních nov známých v celé Mléčné dráze, naší domovské galaxii, a protože exploduje jednou za 80 let, nabízí astronomům ideální příležitost ke studiu.

Exploze bude viditelná pouhým okem jen několik prvních dní, gama a rentgenovými teleskopy několik měsíců a radioteleskopy až několik let. Taková dlouhodobá pozorování následků exploze mohou odhalit, jak se šířila v čase a jak interagovala s červeným obrem.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Objeví se jeden malý světelný bod na obloze a oni to označí za nebeskou show…

    1. Respektuji to že pro jistou část populace to bude celoživotní zážitek a opravdu velkolepá schov.Ano dokázal bych podobný titulek pochopit v astronomickém časopise ale jinak nevím nevím.

  2. Událost se odehrála již před třemi tisíci lety. 😉

Comments are closed.