- Vesmír je plný záhad a tajemství.
- A nyní se to znovu potvrdilo.
Astronomové učinili přelomový objev, který odhalil přítomnost nové zóny na okraji naší sluneční soustavy. Toto zjištění mnohé překvapilo, zejména proto, že může zásadně rozšířit naše znalosti o vnější sluneční soustavě.
Nepřehlédněte: Notebooky budou mít „nekonečnou“ výdrž. Společnosti Intel a BOE vyvinuly speciální displej s frekvencí 1 Hz
Vědci odemykají další tajemství naší sluneční soustavy
Přestože jsme dosáhli významného pokroku ve studiu vzdálených hvězd a galaxií, některé oblasti naší sluneční soustavy, jako je Oortův oblak a Kuiperův pás, zůstávají z velké části stále neprozkoumané. Tyto části vesmíru jsou neuvěřitelně vzdálené a obtížně pozorovatelné, a to i například prostřednictvím špičkového Webbova teleskopu.
Týmy obsluhující sondu NASA New Horizons a Subaru Telescope, opticko-infračervený dalekohled umístěný poblíž vrcholu Maunakea na ostrově Havaj, který provozuje Japonská národní astronomická observatoř (NAOJ), však nedávno odhalily nečekanou skupinu vzdálených těles v Kuiperově pásu. Tento objev naznačuje, že naše sluneční soustava mohla vzniknout z mnohem většího protohvězdného disku, než vědci dosud předpokládali.
Kuiperův pás, který se nachází za Neptunem, je plný ledových těles, včetně Pluta, Arrokothu a dalších transneptunických KBO objektů. V poslední době astronomové zaznamenali nárůst počtu těchto těles, která se nacházejí ve vzdálenosti 70 až 90 astronomických jednotek (AU) od Slunce. Připomeňme, že AU je astronomická jednotka délky přibližně rovnající se průměrné vzdálenosti Země od Slunce. Nový objev je obzvláště zajímavý tím, že nově objevené KBO jsou daleko za dosud známou populací objektů Kuiperova pásu.
Skrytá populace objektů za Kuiperovým pásem
Rozdíl mezi známým Kuiperovým pásem a novými objekty je tak velký, že se odborníci domnívají, že by mohl představovat zcela novou oblast v samotném pásu. Planetární vědci říkají, že pokud nález potvrdí další pozorování, půjde o významný objev. Kuiperův pás se rozprostírá od asi 30 AU, tedy blízko dráhy Neptunu, do asi 50 AU. Nejméně 11 z těchto nově objevených KBO těles však leží daleko za touto hranicí.
Astronomové budou pomocí dalekohledu Subaru tyto objekty nadále sledovat, aby lépe určili jejich dráhy. Vzhledem k tomu, že byly nalezeny v malé oblasti vesmíru, jsou pravděpodobně jen špičkou ledovce. Jejich objev je v každém případě dalším důkazem, že v extrémních hlubinách vnější sluneční soustavy je stále co objevovat, včetně dalších trpasličích planet a dokonce i hypotetické planety Devět.
„Jedná se o převratný objev, který odhaluje něco nečekaného, nového a vzrušujícího ve vzdálených končinách sluneční soustavy,“ řekl Alan Stern z mise New Horizons. „Tento objev by pravděpodobně nebyl možný bez prvotřídních možností observatoře Subaru.“ Astronomové předpokládají, že další studie vrhnou nové světlo na počáteční formování sluneční soustavy a poskytnou další důkazy o vývoji planetárních systémů v čase.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Space, DailyGalaxy, pluto.jhuapl.edu