Asteroid

Potenciálně nebezpečný asteroid se blíží k Zemi. Je velký několik stovek metrů, říká NASA

  • Podle astronomů může asteroid měřit v průměru až 480 metrů. 
  • Navíc se k naší planetě přibližuje vysokou rychlostí.

Kolem Země proletí v úterý masivní asteroid. Ten má být podle astronomů velký jako mrakodrap. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) před objektem varuje, a dokonce jej zařadil na seznam potenciálně nebezpečných pro naši planetu.


Nepřehlédněte: Nová hračka pro miliardáře: Jachta a ponorka v jednom slouží jako nedobytná pevnost


Zemi mine velký asteroid

Asteroid, pojmenovaný 2024 ON, má podle odhadů průměr od 220 do 480 metrů a kolem Země proletí rychlostí 31 933 km/h, což je přibližně 26násobek rychlosti zvuku. Podle odborníků bude naší planetě navíc velmi blízko. Přiblíží se na vzdálenost zhruba milionu kilometrů, což je přibližně 2,6násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Z kosmického hlediska jde tak skutečně o těsný průlet.

Astronomy nejvíc znepokojuje velikost planetky. NASA ji kvůli tomu dokonce zařadila mezi potenciálně nebezpečné objekty. Úřad považuje každý vesmírný objekt, který se přiblíží na vzdálenost menší než 193 milionů kilometrů od Země, za „blízkozemní objekt“ a každý velký objekt, který se nachází ve vzdálenosti menší než 7,5 milionu kilometrů od naší planety, klasifikuje jako „potenciálně nebezpečný“.

Experti sledují polohu a dráhy zhruba 28 000 asteroidů pomocí systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), což je soustava čtyř teleskopů, které každých 24 hodin skenují celou noční oblohu. Pochopení trajektorií asteroidů je obtížnějším úkolem, než se na první pohled zdá, a to kvůli takzvanému Jarkovského efektu.

Asteroid
Zdroj: myshoun / Pixabay

Příště se těsně přiblíží až v roce 2109

Tento efekt, pojmenovaný po vědci z 19. století, znamená, že planetky během dlouhých časových úseků absorbují a vyzařují dostatek světla nesoucího hybnost, aby nenápadně měnily své dráhy. To znamená, že kvantifikace Yarkovského efektu má zásadní význam při předpovídání, které asteroidy představují potenciální hrozbu.

Pokud by 2024 ON narazil do Země, nezpůsobil by kataklyzmatickou událost, jako planetka, která zasáhla Zemi před 66 miliony let a zapříčinila vyhynutí dinosaurů. To však neznamená, že by následky impaktu nebyly dalekosáhlé. Například výbuch 18 metrů širokého meteoritu nad ruským Čeljabinskem v roce 2013 vyvolal výbuch zhruba o síle 400 až 500 kilotun TNT, což je 26 až 33násobek energie uvolněné hirošimskou bombou, a zranil asi 1 500 lidí.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Live Science

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Dobrý den.
    Jsem jen laik, ale musím nesouhlasit s autorem článku, panem Zachariášem, když porovnává tenhle ohromný, naší soustavou prolétající, asteroid s Čeljabinským. Tento asteroid je asi desettíckrát hmotnější a následky jeho dopadu byly katastroficky zničující. Mgr. D. Bárta

  2. Nač stahovat kalhoty, když brod ještě daleko. A pak, ….byla by to chvilka :-))

Comments are closed.