- Lidstvo mělo člověka na Měsíci naposledy v roce 1972.
- Čínská mise má za cíl dostat ho tam znovu.
Je veřejným tajemstvím, že se Čína chystá kolonizovat Měsíc a postavit na jeho povrchu základnu, ve které bude provádět různé experimenty. Záměrem asijské země je dostat lidstvo dále na Mars a stavba lunárního komplexu je prvním důležitým krokem.
Nepřehlédněte: Nad Sluncem natočili jev připomínající vodopád. Věž z plazmatu se tyčila do výšky 160 tisíc kilometrů
Lidstvo chce kolonizovat vesmír
Čínská lunární výzkumná stanice je stále ve fázi návrhu, už dnes se ale předpokládá, že bude větší než základna, kterou plánuje na Měsíci vybudovat americká NASA. V čínském komplexu se má najít dostatek prostoru pro velitelské centrum, elektrárnu, komunikační místnost, vědecko-výzkumná zařízení i flotilu robotů, kteří budou tchajkonautům pomáhat při výzkumu. Objekt má hlídat neuvěřitelných 600 milionů kamer a různých senzorů.
Počáteční plán Mezinárodní lunární výzkumné stanice (ILRS), kterou společně povedou Čína a Rusko, byl představen v červnu 2021. Dvojice zemí tenkrát uvedla, že plánuje vybudovat měsíční základnu prostřednictvím pěti startů supertěžkých raket v letech 2030 až 2035.
Čína nyní převzala vedení projektu a na druhé mezinárodní konferenci o výzkumu hlubokého vesmíru, která se konala 5. září v čínské provincii An-chuej, odhalila pokročilejší, dvoufázové plány ILRS.
Podle Wu Yanhua, hlavního konstruktéra, který na akci hovořil s médii, bude první fáze dokončena kolem roku 2035 v blízkosti jižního pólu Měsíce a rozšířená základna bude vybudována přibližně do roku 2050. Číňané ji označují za „komplexní síť lunárních stanic“, která bude komunikovat se základnou na oběžné dráze Měsíce. Ze zprávy také vyplývá, že ILRS bude poháněna solárními, radioizotopovými a jadernými generátory.
USA přistanou na Měsíci nejdřív za dva roky
Plné ruce práce s přípravami na kolonizaci Měsíce mají i Američané. USA dávají dlouhodobě jasně najevo, že na Měsíci se chtějí zabydlet a vybudovat na něm základnu, která se bude jmenovat Artemis Base Camp. Nacházet se bude u jižního pólu, podobně jako čínsko-ruský komplex, kde je dostatek vody v pevném skupenství a dalších důležitých surovin.
Připomeňme, že letos v lednu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) o rok odložil mise Artemis II a Artemis III, které měly s posádkou zamířit k Měsíci a poprvé na něm od konce programu Apollo v roce 1972 přistát. NASA má za sebou zatím jeden let programu Artemis. Modul Orion v listopadu 2022 odstartoval bez posádky z mysu Canaveral a po necelém měsíci, kdy obletěl kolem Měsíce, dopadl do Tichého oceánu. Ke startu mise Artemis II, pokud nedojde k dalšímu odkladu, má dojít v roce 2026.
Zdroj náhledové fotografie: China National Space Administration, zdroj: Space