- Výzkumníci mají na kontě další úspěch.
- Vytvořili „zázračný“ pružný materiál.
Čínští experti vyvinuli ultrapevný pružný materiál, který by mohl umožnit výrobu letadel měnících tvar. Nový kov je slitina titanu a niklu. Podle všeho je pevná jako ocel, ale natahuje se jako gumový polymer.
Nepřehlédněte: Průlom v kvantové komunikaci? Vědci budují internetovou síť budoucnosti pro přenos dat
Letadla měnící tvar
Nový materiál byl vytvořen pomocí třístupňového procesu, který umožňuje, aby slitina byla pružná a pevná zároveň, a to i při velkém rozsahu teplot. Proces začíná deformací vzorku a jeho následným prodloužením přibližně o 50 procent, vysvětlují inženýři v článku, který otiskl odborný časopis Nature.
Poté se materiál krátce zahřeje na teplotu 300 °C a znovu se prodlouží. Podruhé se však prodlouží jen asi o 12 procent. Na konci celého procesu pak je ultrapevný pružný kov schopný odolat tlaku, který je více než 18 000krát vyšší než běžný atmosférický tlak. Tato pevnost je srovnatelná s běžnou ocelí, a dokonce si tyto mimořádné vlastnosti dokáže udržet v rozmezí teplot od -80 stupňů do 80 stupňů Celsia.
Materiál budoucnosti
Takový materiál by se dal využít k celé řadě různých účelů, včetně výše zmíněného speciálního letadla, které by mohlo měnit tvar svých křídel podle potřeby, aby například získalo větší rychlost nebo zpomalilo.
Uplatnění by však nový kov mohl najít i v robotech měnících tvar, o jejichž produkci se někteří inženýři pokoušeli již v minulosti. Zda se nový materiál v dohledné době objeví v reálných produktech, je však zcela jiná otázka. Čínští inženýři zatím říkají, že je třeba vyřešit ještě mnoho technických překážek, než k něčemu takovému dojde.
Zdroj náhledové fotografie: blende12 / Pixabay, zdroj: Nature