- Vědci se znovu potopili k vraku Titanicu.
- Nové fotografie ukazují, že se příď parníku bortí.
Titanic je jednou z nejznámějších lodí na světě. Bohužel ne pro své úspěchy, ale kvůli tragédii, která se stala před 110 lety. V noci ze 14. na 15. dubna 1912 se britský transatlantický parník během své první plavby srazil s ledovcem a potopil se. Při katastrofě zahynulo asi 1 500 lidí. Více než 700 přežilo.
Nepřehlédněte: K Zemi se vrací jasná kometa, která by mohla zastínit hvězdy na obloze. Naposledy ji viděl pračlověk
Titanic se rozpadá před očima
Vědci nyní varují, že celý celý vrak může do roku 2030 kvůli mikrobiálnímu pohlcení zmizet a na dně Atlantiku po něm zůstanou jen rezavé skvrny. Kovové díly se totiž postupně rozpouštějí ve stále jemnější fragmenty. Snímky pořízené robotickými ponorkami letos v létě odhalily, že se část přídě slavného parníku propadla na mořské dno. Je prý jen otázkou času, kdy se celá loď rozpadne.
Tomasina Rayová, ředitelka společnosti RMS Titanic, která expedici vedla, uvedla: „Lidé se na to ptají pořád. Jak dlouho tam Titanic ještě bude? My to proste nevíme, ale sledujeme to v reálném čase.“ „Příď Titanicu je prostě ikonická. Všechny tyhle momenty jsou v popkultuře. A to je to, co se vám vybaví, když si vzpomenete na ztroskotání lodi.“
Když před dvěma lety společnost Magellan, která se zabývá hlubinným mapováním, pořídila fotografie a digitální skeny přídě, zábradlí bylo stále na místě. V posledních dvou letech se však zřítilo na mořské dno.
Bohužel nejde o jedinou část Titanicu, která chátrá – celou konstrukci pomalu rozežírají mikrobi. Předchozí ponor v roce 2019 odhalil, že se pravý bok důstojnické kajuty hroutí a bere s sebou i reprezentační prostory a kapitánovu vanu.
Letošní expedice k vraku se uskutečnila mezi červencem a srpnem a dvě dálkově ovládané ponorky (ROV) během ponorů pořídily více než dva miliony snímků a 24 hodin záběrů ve vysokém rozlišení vraku, který leží 3 800 metrů pod hladinou.
Na mořském dně odpočívají dvě rozlomené části vraku. Příď a záď jsou od sebe vzdálené 800 metrů a dno okolo nich je poseté troskami. Přední část trupu Titanicu, i když je pokrytá rzí, je i 100 let po potopení lodi okamžitě rozpoznatelná. To, co zbylo ze zadní části, která se zabořila do mořského dna, je spíše změť kovu. V troskách kolem vraku lze snadno rozpoznat sošky nebo osobní věci cestujících, včetně neotevřených lahví šampaňského a desítek párů bot.
Parník měl být nepotopitelný
Titanic byl postaven v letech 1909 až 1912 belfastskými loděnicemi Harland and Wolff. Byla to největší loď své doby. Na svou první plavbu ze Southamptonu do New Yorku vyplula 10. dubna 1912. Na cestě k plánované plavbě přes Atlantik měl parník dvě krátké zastávky, jednu ve francouzském přístavu Cherbourg a druhou v irském přístavu Cork. Asi za pět dní narazil krátce před půlnocí na ledovec, který v lodi vytvořil šest úzkých otvorů.
Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions , zdroj: Metro, DailyMail, BBC, RMS Titanic