- Měsíc se od Země neustále vzdaluje.
- Jednou možná odejde navždy.
Měsíc se postupně vzdaluje od Země, ukázal nový výzkum. Kvůli tomu rotace naší planety zpomaluje a dny se postupně prodlužují. Jednou den na naší planetě bude trvat 25 hodin, vědci však uklidňují, že k tomu nedojde dříve než za 200 milionů let.
Nepřehlédněte: NASA oznámila zásadní objev! Měsíc má dost kyslíku na to, aby udržel naživu miliardy lidí po dobu tisíců let
Měsíc se vzdaluje od Země
„Jak se Měsíc vzdaluje, Země je jako rotující krasobruslař, který zpomaluje, když natahuje ruce,“ říká geolog Stephen Meyers, profesor na Wisconsinské univerzitě v Madisonu. Měsíc se nachází 384 403 km kilometrů od naší planety, přičemž jeden oběh kolem Země mu trvá zhruba 27,3 dne.
Vědci však díky koutovým odražečům – desky odrážející světlo, které na Měsíc dopravili astronauti programu Apollo – zjistili, že se každý rok od Země vzdaluje, a to přesně o 38,2 milimetru.
Pokud se podíváme do historie, před mnoha miliardami let byl Měsíc k naší planetě mnohem blíže. Vědci spočítali, že před 2,45 miliardami let měl den ve skutečnosti pouze 16,9 hodiny, zatímco dnes má oficiální hodnotu 24 hodin.
Den bude mít 25 hodin
Odborníci počítají s tím, že ve vzdálené budoucnosti dojde k tomu, že dráha Měsíce dosáhne své maximální velikosti. V té době bude jeden oběh Měsíce (jeden měsíc) trvat 47 dní. Doba rotace Země bude také 47 dní, což znamená, že jedna strana Země bude vždy přivrácena k Měsíci, stejně jako je v současnosti jedna strana Měsíce vždy přivrácena k Zemi.
I když se pozemské dny postupně prodlužují, změny jsou natolik malé, že si jich ve skutečnosti nemáme šanci všimnout – zásadně neovlivňují náš cirkadiánní rytmus. Ale během milionů let se tyto malé změny sečtou a nakonec přidají k dennímu cyklu Země hodinu navíc.
Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Daily Mail