Vlak, Maglev

Čínský levitující rychlovlak letěl rychlostí 620 km/h. Češi konečně začali mluvit o dvoustovce

  • Čína otestovala magnetický vlak Maglev
  • V tunelu bez vzduchu může jezdit až 1000 km/h

V Číně právě dokončili další test vlaku s technologií magnetické levitace, který jednoho dne dopraví cestující do cíle rychleji než letadlo. Až projde všemi zkouškami, vyvine rychlost 1000 kilometrů v hodině, říkají experti.


Nepřehlédněte: Vědci vynalezli způsob, jak odhalit mimozemšťany! Inspirovali se warpovým pohonem ze Star Treku


Čína otestovala magnetický vlak

Takzvaný Maglev, jak se vlakům na principu magnetické levitace zkráceně říká, využívá elektromagnetické síly. Nadnáší se tak těsně nad tratí, ale kolejnic se nedotýká. Čína využívá tuto technologii v omezeném měřítku téměř dvacet let. V lidnaté zemi ale zatím nejsou žádné tratě pro Maglev mezi městy nebo provinciemi, na kterých by se dala dobře využít vyšší rychlost.

Jak informuje zpravodajský server Xinhua, zatím poslední test vlaku maglev se uskutečnil v provincii Šan-si. Jednalo se o zkoušku v nízkovakuové trubici. Během testu byla vlaková souprava provozována ve dvoukilometrovém potrubí s nízkým vakuem.

Inženýři společností China Aerospace Science a Industry Corporation Limited testovali řízenou navigaci, odpružení, bezpečné zastavení a efektivní zvládání zatáček. Test, ve kterém vlak dosáhl rychlosti 620 kilometrů za hodinu, potvrdil, že všechny systémy fungovaly podle očekávání a pohyb vlaku se dokonale shodoval s naprogramovanými trajektoriemi.

Vlak, Čína, maglev
Zdroj: The Third Research Institute of China Aerospace Science and Industry Corp

Maglev rychlejší než letadlo?

Čínští vědci doufají, že po optimalizacích Maglev vyvine rychlost až 1 000 km za hodinu (tedy mnohem vyšší než komerční letadla, která létají průměrnou rychlostí 877 až 923 km za hodinu). Při rychlosti tisíc kilometrů v hodině by cesta vlakem z Pekingu do Šanghaje trvala jen něco málo přes hodinu. Pro srovnání, v současnosti tuto cestu letadla urazí za tři hodiny a vysokorychlostní vlaky za 5,5 hodiny.

Čína plánuje rozšířit technologii maglev na železnice po celé zemi, aby usnadnila obyvatelům cestování mezi velkými městy a venkovskými oblastmi. Tento cíl je součástí technologického inovačního projektu China Railway 450, který byl zahrnut do čtrnáctého pětiletého plánu země.

Zdroj náhledové fotografie: qq469717806 / Pixabay, zdroj: techTimes

Total
0
Shares