Mlhovina Kohoutek 3-46

Už jste ve vesmíru viděli žhnoucího motýla? Objevil ho český astronom Kohoutek

  • Vědci spatřili v dalekém vesmíru něco neskutečného
  • Mlhovina vypadá jako obrovský motýl

Havajská observatoř Gemini pořídila v hlubokém vesmíru velkolepou fotografii objektu Kohoutek 3-46, který se nachází 7 000 světelných let od Země. Centrální „těleso“ mlhoviny, připomínající vesmírného motýla, je jasně zářící hvězda.


Nepřehlédněte: Jsme blízko přelomovému objevu. Na Venuši může být život, oznámili vědci


Připomíná žhnoucího motýla

Jakmile hvězdám vyhoří jejich palivo a začnou chladnout, tlak klesá a narůstá gravitace. Obvykle následuje zhroucení jádra a jasná exploze supernovy. Ne všechny hvězdy však takto umírají.

Když menší hvězda, která je až osmkrát větší než Slunce, vyčerpá své palivo, expanduje do podoby chladného červeného obra a nakonec vyloučí své vnější vrstvy atmosféry. Tyto vrstvy, jak vědci vysvětlují, mohou po tisíce let zářit v nádherných barvách a tvarech, osvětleny světlem ze zbytků jádra mrtvé hvězdy, kterému se říká bílý trpaslík.

Právě to se nyní děje v objektu Kohoutek 3-46, jehož tvar připomíná motýla. Jeho stáří se odhaduje na 20 000 světelných let a je vzácným příkladem toho, čemu astronomové říkají planetární mlhovina.

Tento termín je ve skutečnosti ale trochu zavádějící, protože Kohoutek 3-46 nemá s planetami nic společného. Název, který vymyslel slavný astronom William Herschel v roce 1700, popisuje tvar objektu jako kruhový.

Observatoř Gemini
Zdroj: International Gemini Observatory

Mlhovina Kohoutek 3-46

Kohoutek 3-46 však kulatý není, má tvar bipolárních přesýpacích hodin, což je společná vlastnost asi jen 10 až 20 % mlhovin. V roce 1964 ji objevil český astronom Luboš Kohoutek, který za svou kariéru katalogizoval 300 planetárních mlhovin a různých komet.

Mlhovina se v současné době pohybuje vysoko na noční obloze severní polokoule po západu Slunce. Nachází se v souhvězdí Labutě, které je součástí známého útvaru Letní trojúhelník – jednoduchého obrazce tvořeného hvězdami z oficiálních souhvězdí.

Zdroj náhledové fotografie: International Gemini Observatory/NSF’s NOIRLab, zdroj: Live Science, Noirlab.edu

Total
0
Shares