Slunce

Neuvěřitelné, říkají vědci NASA. Ve vzdálené galaxii objevili povědomý disk

  • Něco takového astronomové nečekali.
  • Poprvé mimo Mléčnou dráhu pozorovali akreční disk.

Vesmír vědce znovu překvapil. Vůbec poprvé totiž spatřili rozvířený disk plynu a prachu, který se pohybuje po oběžné dráze kolem vzdálené hvězdy. Nový objev poskytuje zcela nový pohled na proces vzniku hvězd mimo Mléčnou dráhu, upozornil server Science Alert.


Nepřehlédněte: Mimořádný úkaz na obloze: Perseidy jsou tady, vyvrcholí už za pár dní. Kde a jak je nejlépe sledovat v Česku?


Disk z plynu a prachu

Zvláštní útvar byl pozorován ve Velkém Magellanově mračnu, trpasličí galaxii vzdálené asi 179 000 světelných let od Mléčné dráhy. A přestože se vědci vždy domnívali, že procesy vzniku hvězd jsou univerzální, dosud něco takového mimo naši domovskou galaxii nepozorovali.

„Když jsem v datech ALMA poprvé spatřila důkaz o rotující struktuře, nemohla jsem uvěřit, že jsme objevili první extragalaktický akreční disk. Byl to výjimečný okamžik,“ řekla astronomka Anna McLeodová z Durhamské univerzity ve Velké Británii. „Víme, že akreční disky jsou důležité pro vznik hvězd a planet v naší galaxii, ale zde poprvé vidíme přímý důkaz tohoto jevu mimo Mléčnou dráhu.“

Mimořádný objev vědci učinili pomocí observatoře ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v Chile, která je známá svými zobrazovacími schopnostmi. Tým vědců pod vedením astronomky McLeodové identifikoval rotující strukturu kolem mladé hvězdy v systému nazvaném HH 1177. Rotaci objektu potvrdil posun vlnových délek světla.

Tvorba hvězd

„Frekvence světla se mění v závislosti na tom, jak rychle se plyn, který světlo vyzařuje, pohybuje směrem k nám nebo od nás,“ vysvětlil astronom Jonathan Henshaw z Liverpool John Moores University ve Velké Británii. „Jedná se přesně o stejný jev, který nastává, když se mění výška tónu sirény sanitky, když vás míjí a frekvence zvuku se mění z vyšší na nižší.“

Zjištění přítomnosti akrečního disku v jiné galaxii nabízí jedinečný pohled na vznik hvězd v různých galaktických prostředích. Analýza dat z ALMA navíc odhalila, že hvězda je velmi mladá a hmotná a z okolního disku se stále krmí. To je celkem normální. Mezi ní a protohvězdnými disky nalezenými v Mléčné dráze je ale zásadní rozdíl: disk HH 1177 lze pozorovat v optických vlnových délkách.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert, Nature

Total
0
Shares