Teleskop Jamese Webba

NASA objevila ve vesmíru objekt, který nemá existovat. Je to hotová kosmická fosilie, říkají vědci

  • NASA objevila dosud nejstarší známou galaxii.
  • Zrodila se v době, kdy byl vesmír ještě batole.

Tým amerických vědců odhalil pravděpodobně nejvzdálenější vesmírný objekt, jaký kdy pozorovali. Jde o zářivou galaxii existující již velmi krátce (asi 300 milionů let) po velkém třesku. Dostala název JADES-GS-z14-0 a světlo z ní k nám putovalo asi 13,8 miliardy let. Astronomové přiznávají, že nemohou přijít na to, jak se jí podařilo vyprodukovat hvězdy pouhých několik set milionů let po zrodu vesmíru.


Nepřehlédněte: Česko čeká magická podívaná: Noční obloha po 80 letech zazáří, ale ne díky Měsíci


NASA objevila nejstarší známou galaxii

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) to opět dokázal. Podle prohlášení NASA objevil nejstarší a nejvzdálenější galaxii ve známém kosmu. Podle astrofyziků, kteří objev oznámili, vyrazily paprsky jejího světla, které pozorovali, asi 300 milionů let po velkém třesku, který je považován za pravděpodobný vznik vesmíru.

Nějakým způsobem jen pár set milionů let poté, co se vesmír nafoukl, už tato galaxie vyráběla hvězdy. To je dost bizarní. Podle současných teorií by měly galaxie v raném vesmíru začínat jako malé a postupně se zvětšovat po miliardy let prostřednictvím galaktických fúzí a akumulace plynu a temné hmoty. JADES-GS-z14-0 však tyto teorie staví na hlavu. Podle vědců je na svůj věk příliš hmotná a aktivní.

„Objev pomocí JWST naznačuje, že se galaxie vyvíjela rychle, což je ve zjevném rozporu s mnoha standardními modely,“ píší vědci ve studii publikované 29. července v časopise Nature. „Modely vzniku galaxií se budou muset zabývat existencí tak velkých a svítivých galaxií v tak raném období vesmírné historie.“

Webb, galaxie
Zdroj: NASA

Fenomenální Webbův teleskop

Astronomové navíc zjistili, že galaxie obsahuje ohromující množství prachu a těžkých prvků, jako je kyslík, což ji činí ještě podivnější. Všechen tento obohacený materiál naznačuje, že v JADES-GS-z14-0 již dlouho před jejím předpokládaným stářím intenzivně vznikaly první generace hvězd.

Pokud jde o to, co odstartovalo její předčasný růst, vědci nemají jednoznačnou odpověď. Nabízejí možná vysvětlení, jako je dřívější zrod supermasivních černých děr, vliv častých supernov nebo temné energie. Prostě neví. Je tak stále zřejmější, že vesmír hraje podle souboru pravidel, která vědci dosud plně nepochopili.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: techSpot

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Pánové z NASA … přiznejte si že vesmír je mnohem ale mnohem starší než vůbec dokážete připustit .

  2. Je to kravina . Nejvzdalenejší neznamená nejstarší. Ta môže byt stejne stará ako naša galaxia

    1. Jasně. A to světlo, které teleskop zachytil, vyzářila ještě před svým vznikem… Pokud vědí, že je od nás těch 13.8 miliardy let, tak nemůže být mladší.

  3. V tomto případě nejvzdálenější opravdu znamená nejstarší. Protože na tu vzdálenost, kde v tomto okamžiku vznikají nové hvězdy, bude světlu trvat dalších skoro 14 miliard let, než my na zemi uvidíme tyto nové, současné hvězdy. Na pochopení je to hrozný mind fuck.

Comments are closed.