- Britská firma se vytáhla
- Vytvořila speciální štít neviditelnosti
Před několika lety byly štíty neviditelnosti na internetu velké téma. Každý chtěl jeden mít a překlenout tak propast mezi sci-fi a realitou. Jak už to u podobných technologií ale chodí, do běžného prodeje se nic podobného nikdy nedostalo, přednost dostal výzkum a armáda. Vše mění společnost Invisibility Shield, která uvede do prodeje opravdový štít, který vás nechá „zmizet“.
Nepřehlédněte: Vesmírem se řítí bizarní těleso rychlostí přes 1 900 000 km/h. Vědci netuší, odkud se vzalo
Fungující štít neviditelnosti
Prozatím bylo něco takového možné jen v Arabele nebo Harrym Potterovi. Britský startup však dokázal, že štít neviditelnosti existuje. Jak to vlastně celé funguje? Štít využívá precizní zkonstruovanou soustavu čoček, která usměrňuje většinu světla odraženého od objektu směrem od pozorovatele. Z pohledu pozorovatele je světlo z pozadí účinně rozmazáno přes přední plochu štítu, tedy přes oblast, kde by byl objekt obvykle vidět.
Optické soustavy používané ke konstrukci štítů se vyrábějí vytlačováním a následným tvarováním polymeru, čímž se vytvářejí podlouhlé vypouklé čočky. Aby tyto desky správně manipulovaly se světlem a vytvářely funkční štíty neviditelnosti, musí mít čočky velmi specifický tvar a každá z nich musí být vytvořena s vysokou přesností, protože jsou velmi malé.
Podle designéra společnosti Invisibility Shield Tristana Thompsona štíty nejlépe fungují na jednolitém pozadí, jako je zeleň, tráva, zdi, písek, obloha a asfalt. Velmi dobře prý také funguje pozadí s definovanými vodorovnými liniemi. „Možnosti jsou nekonečné, ale nejdůležitější ze všeho je, že tyto štíty jsou velká zábava, je zábavné si s nimi hrát a je pro nás vzrušující je vyrábět,“ říká Thompson.
Kolik vás to bude stát?
K dispozici budou zákazníkům tři velikosti. Největší je Megashield, který měří na výšku 183 centimetrů a jehož sestavení prý zabere několika lidem asi 15 minut.
Na opačném konci stupnice je Mini o rozměrech 30 × 20 centimetrů, který můžete použít k ukrytí menších předmětů (ale ne sebe). Mezi nimi se nachází střední velikost 9,1 × 6,5 centimetrů. Ptáte se na cenu? O nic levného nejde: 21 000 korun, 1 650 korun, respektive 9 000 korun.
Výhodou je, že štíty fungují čistě na optiku, takže ke svému provozu nepotřebují žádný zdroj energie a neváží mnoho. Startup Invisibility Shield již dnes eviduje tisíce předobjednávek a předpokládá se, že k zájemcům první kusy dorazí ještě během prosince letošního roku.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Invisibility Shield, zdroj: technabob