- NASA úspěšně otestovala laserovou komunikaci pro přenos 4K videa
- Přenosová rychlost dosáhla přes 900 Mb/s, to je 100× rychlejší než konvenční rádiové vlny
- Cílem je zlepšit komunikaci pro budoucí mise Artemis na Měsíci
Ještě donedávna byly všechny záběry vesmíru a těles v něm rozpixelované, rozostřené a vypadaly poměrně nepůsobivě. Díky moderním technologiím, které využívá americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), však máme nyní celkem dobrý přístup k opravdu kvalitním záběrům všeho možného z vesmíru.
Nepřehlédněte: USA vynesou na oběžnou dráhu umělou hvězdu. Najde ve vzdáleném vesmíru život?
Ze Země do vesmíru a zpátky
NASA se podařilo přenést 4K video z letadla na Zemi až na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět na Zemi rychlostí, která by zahanbila i domácí internet kdekoho v civilizovaném světě. Podařilo se to díky zdokonalení optické sítě, která k přenosu dat využívá infračervené světelné signály namísto konvenčnějších rádiových vln.
V rámci vývoje NASA nedávno provedla sérii testů, při nichž byl na trup letadla Pilatus PC-12 instalován laserový terminál. Toto jednomotorové letadlo pak při letu nad Erijským jezerem (jedno z největších jezer v USA) vysílalo 4K video na pozemní stanici v Clevelandu ve státě Ohio.
Odtamtud se videosignál dostal do vysílacího zařízením NASA ve White Sands v Novém Mexiku a poté byl pomocí infračervených laserů „vystřelen“ do vesmíru k experimentální družici nazvané Laser Communications Relay Demonstration (LCRD).
Laser se skoro 1Gb/s rychlostí
Tato blesková výměna videoobsahu ze Země do vesmíru a zpět je naprostým přelomem v komunikaci pozemských stanic s těmi v kosmu. Podle zprávy NASA dosáhlo laserové spojení přenosové rychlosti přes 900 Mb/s.
Ve velkých městech v Česku již máme také tento 1 Gb/s internet k dispozici, drtivá většina obyvatel však používá mnohem nižší rychlosti, přinejlepším 100 až 200 Mb/s rychlost. To jen tak pro srovnání.
NASA doufá, že tato nejmodernější technologie bude poskytovat živé video ve vysokém rozlišení z budoucích misí Artemis na Měsíci. V porovnání se starou rádiovou technologií může laserová komunikace přenášet data až 100× rychleji.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: TechSpot