NASA, kometa

K Zemi se vrací po 80 tisících letech chladný objekt z hlubin vesmíru. Český vědec zjistil, že se rozpadá

  • K Zemi se blíží jasná kometa.
  • Naposledy ji viděli pravěcí lidé.

Vědci už několik měsíců očekávají přílet komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a mnozí z nich odhadovali, že bude jasnější dokonce než Jupiter a viditelná i při západu Slunce bez potřeby dalekohledu, tedy pouhým okem. Ale bohužel. Podle analýzy českého astronoma Zdeňka Sekaniny je odsouzena k rozpadu.


Nepřehlédněte: Na Mars za 30 dní: To není název nového filmu, ale ambiciózní plán NASA


K Zemi se blíží kometa C/2023 A3

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) se do astronomických tabulek dostala v únoru loňského roku, kdy ji coby mlhavou skvrnku vzdálenou od Slunce přes 18 miliard kilometrů zaregistrovala jihoafrická observatoř systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Od té doby se vytrvale blíží. Astronomové očekávali, že bude viditelná i pouhým okem, ale vše je jinak.

Podle Zdeňka Sekaniny kometa vykazuje známky rozpadu a 27. září bude od naší hvězdy vzdálena „pouze“ 58,6 milionu kilometrů. Když se komety přibližují ke Slunci a zahřívají se, vypouštějí plyn a později (když se ještě více přiblíží) i prach, který tvoří jejich stopu neboli komu.

Toto zplyňování funguje jako pohon, který mírně mění trajektorii, rotaci a rychlost komety. Jedná se o jev, který vědci označují jako „negravitační zrychlení“, neboť se jedná o zrychlení, které nevzniká pádem do gravitační studny objektů ve sluneční soustavě. To platí i v případě komety C/2023 A3, podle astronomů se však dosud nezjasnila tak, jak očekávali.

„Prvním problémem, na který nedávno upozornil I. Ferrin, je nezjasnění této komety v Oortově oblaku v heliocentrické vzdálenosti přesahující 2 AU, přibližně 160 dní před perihéliem, doprovázené prudkým poklesem produkce prachu,“ píše Sekanina v článku.

Kometa
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Noční obloha zářit nebude

Chvost C/2023 A3 je neobvykle tenký a zvláštně tvarovaný, připomíná ohony komet přilétajících z Oortova oblaku, což není dobrá zpráva. „Očekávám, že objekt zanikne a přestane existovat jako aktivní kometa ještě před perihéliem,“ myslí si Sekanina.

„Nejneobvyklejší je přetrvávající absence běžného prachového ohonu, což znamená, že velké množství suchého, rozlámaného pevného materiálu se nerozpadá na mikroskopický prach, ale zůstává sestaveno v tmavých a vysoce porézních bizarních tělesech, která mohou připomínat mezihvězdného návštěvníka Oumuamua.“

Astronomové budou kometu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která se vrací po neuvěřitelných 80 tisících letech, nadále sledovat. Stále je možné, že se zcela nerozpadne a rozzáří oblohu, šance je ale minimální.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, arXiv

Total
0
Shares