tokamak, WEST

Umělé Slunce: Čína postavila vědecký zázrak. Lidstvo odemyká neomezený zdroj čisté energie

  • V Číně spouští přelomový fúzní reaktor
  • Inspirovali se u Slunce

V Číně postavili nový tokamak HH70. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, jedná se o zařízení, ve kterém vědci budou zkoumat jadernou fúzi jako možný zdroj energie, jenž by v budoucnu mohl nahradit nejen fosilní zdroje, ale díky své efektivitě také dnešní obnovitelné zdroje energie.


Nepřehlédněte: USA mají nejrychlejší kvantový počítač světa. Stonásobně překonává konkurenci


Čína rozsvítí umělé Slunce

Čína v posledních letech do potenciálu fúzní energie mohutně investuje a přináší to výsledky. Tamní vědci nyní oznámili, že spustili nový tokamak HH70. Cílem reaktoru je prozkoumat proveditelnost fúze jako bezpečného, rozsáhlého a bezuhlíkového zdroje čisté energie – s větším množstvím vyrobené energie, než kolik se do její výroby vloží.

V čem je nový tokamak výjimečný? Podle informací čínských médií je menší a levnější, než všechny jeho dosavadní protějšky, protože využívá magnetický systém společnosti Energy Singularity vyrobený z vysokoteplotního supravodivého materiálu (HTS), obecně známého jako REBCO (Rare Earth Baryum Copper Oxid).

Čínská firma tvrdí, že tento materiál umožňuje vyrábět tokamaky o objemu pouhých dvou procent objemu standardních fúzních reaktorů. Snížení velikosti a ceny tokamaků je ideální pro jejich komerční využití, přičemž jedinou překážkou je prozatím to, že vědcům se dosud nepodařilo získat více energie, než je potřeba k zažehnutí reakcí.

Energie, elektřina
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Tokamak je cestou k čisté fúzní energii

Výkonnost fúzních reaktorů se měří pomocí hodnoty Q, což je poměr energie vygenerované reakcí a vstupní energie potřebné k udržení termonukleární reakce. V současné době je nejvyšší hodnota Q získaná z tokamaku 1,53. 

Cílem Číny je vybudovat tokamaky s hodnotou Q 10. Země proto do konce desetiletí postaví reaktory nové generace, aby se přiblížila svému cíli. Termonukleární fúze je mnohými odborníky považována za ideální zdroj energie. Vytváří zanedbatelné znečištění, méně radioaktivního odpadu než štěpení a je přitom také mnohem méně nebezpečná.

Navzdory desetiletím výzkumu si ale lidstvo bude muset ještě chvíli počkat, než se umělé Slunce, které potenciálně ukončí závislost světa na fosilních palivech a pomůže zvrátit globální oteplování, stane realitou.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem CEA-IRFM, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
13 komentářů
  1. Již staletí se ví o supravodivosti kovů při teplotě blízké absolutni nule. Kromě laboratoří se v praxi tento jev nikde nepoužívá. Obdobně s jadernou fůzí při výrobě elektřiny.

  2. A co třeba MagLev? Mimochodem, v článku se píše, že tyto tokamaky mají pracovat s vysokoteplotními supravodiči. 😉

    1. ” vysokoteplotní ” supravodič může mít supravodivé vlatnosti třeba při teplotách 50° K ….

    2. Maglev je něco totálně úplně jiného (magnetická levitace), absolutně to nemá s fúzi nebo s výrobou elektřiny nic společného, je to něco jako kdybyste napsal “A co třeba šlapací kolo?”

      1. Ale zrovna šlapací kolo s výrobou elektřiny souvisí – dynamo 😉

  3. Neomezený zdroj energie ? To je to nejhorší, co mohlo tuhle planetu potkat….

  4. Titulek zní jako kdyby už postavili funkční fuzní reaktor a poté v článku “jedinou překážkou je prozatím to, že vědcům se dosud nepodařilo získat více energie, než je potřeba k zažehnutí reakcí.” ale o tom je celý problem.

  5. Prosím opravit ReBCO rozhodně není nějaký cooper ale copper, – Rare-earth barium copper oxide

  6. Pokud jde o globální změnu klimatu, pak rozhodně ke zvratu nedojde ani za pomoci jaderné fůze. Oteplovat se bude dál a rychleji.

  7. Co se týče globálního oteplování, to nelze zvrátit. Sinusoida této planety tepe stejně jako lidské tělo. Bez ohledu na jakékoliv omezení uhlíku v ovzduší či kolik tokamaků bude v provozu. Problém je délka lidského života proti periodám kdy dochází k těmto změnám. Jak již bylo dokázáno, že se nejedná o změny v řádu milionů let ale periody procházejí na Zemi daleko rychleji. Počítá se, že se jedná pouze o desítky tisíc let…..

  8. Nejsou první, ale nejvíc to křičí do světa. Aby vyvolali dojem, že jsou nejlepší. I v ČSSR komouši vychvalovali každý prd, všichni pracovali na 120% a přitom tady nic nebylo. Ještě že se tu neprosadili podle SSSR hajzly bez dveří. Ani zrno nazmar.

Comments are closed.