- Takhle Čechy oberou o peníze
- Odborníci varují před nebezpečnou brigádou
Přišla vám nabídka zajímavého přivýdělku nebo brigády? Pečlivě ji promyslete, může jít o podvod, který vás vyjde nejen pěkně draho, ale zároveň dostane i do hledáčku Policie ČR, varují experti.
Nepřehlédněte: „Jste v ohrožení.“ Na iPhony útočí nebezpečný virus, varuje lidi Apple
Lajkovací brigáda se šíří Českem
Léto a dovolené se pomalu blíží a právě toto období je velmi často využívané útočníky, kteří se snaží zneužít naivity lidí a získat jejich přístupové údaje do internetového bankovnictví a čísla k platebním kartám.
Podvodníci útočí letos hlavně prostřednictvím lákavé „brigády“, která spočívá jen v klikání na videa nebo jiný obsah na internetu, díky které si můžete vydělat za pár minut i stovky korun. Za atraktivní nabídkou se však skrývá promyšlený podvod, který vás naopak o peníze připraví, nebo může skončit i vaším trestním stíháním.
„Na začátku dostanete SMS, zprávu ve WhatsAppu, Telegramu nebo podobné aplikaci od neznámého čísla. Odesílatel často i perfektní češtinou nabízí přivýdělek prostřednictvím jednoduché činnosti online. Ve zprávě vám představí kompletní podmínky a náplň ‚brigády‘. Ta může mít více forem, které se mohou vzájemně prolínat a kombinovat,“ popisuje podvod Komerční banka.
Co se opravdu děje?
Zadavatel brigády po vás bude chtít zpravidla lajkování videí na YouTube, TikToku a dalších sociálních sítích, díky čemuž vám na účet skutečně přijdou drobné platby za vaši „práci“. K těmto penězům ale nemáte platnou smlouvu a ani neznáte jejich původ. Čas od času vás také podvodník požádá, abyste část platby přeposlali na jiné účty, nebo vás přesvědčí k „předkoupení“ kreditu, abyste mohli „pracovat“ dál.
Reálně však přeposíláte peníze z trestné činnosti, pravděpodobně peníze oběti, kterou podvodníci okradli před vámi. Stáváte se tudíž bílým koněm a jste součástí řetězce, kdy přes váš účet podvodníci legalizují výnosy z trestné činnosti. Peníze, které dostáváte i posíláte dál, jsou peníze ukradené jiným obětem podvodů. Nakonec se vás váš „zaměstnavatel“ pokusí přesvědčit k „výhodnému investování“, ale když budete souhlasit, přijdete o všechno, co zločincům pošlete – stanete se dalším podvedeným.
Experti varují, že se jedná momentálně o nejrozšířenější typ podvodu a doporučuje maximální možnou míru obezřetnosti.
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: KB