Černá díra

Objevili výjimečnou černou díru, která zamrzla v čase. Nachází se rekordně blízko Země

  • Vědci nečekaně objevili černou díru
  • Leží překvapivě blízko Země

Masivní černá díra, kterou objevili vědci z NASA, se nachází blízko Země. Odborníci po překvapivém nálezu takzvaného spícího obra v Mléčné dráze již provedli první studie. Výsledky je překvapily.


Nepřehlédněte: iPhone 16 dostane rychlejší nabíjení, ale konkurence bude stále světelné roky před Applem


Za humny našli jedinečnou černou díru

Podle nového článku, který otiskl časopis Nature, byla černá díra střední velikosti, jejíž hmotnost odpovídá dvaceti tisícům Sluncí, objevena v centru hvězdokupy s názvem Omega Centauri, která obsahuje deset milionů hvězd.

Objev byl učiněn poté, co astronomové na základě 20 let starých snímků pořízených Hubbleovým dalekohledem prozkoumali více než milion hvězd v Omega Centauri a porovnali je s teoretickými modely pohybu hvězd, pokud by se mezi nimi skutečně nacházela černá díra. Existence černé díry v centru této hvězdokupy byla dlouho předpokládána, ale teprve až nyní byla potvrzena.

„Náš tým pod vedením Astronomického ústavu Maxe Plancka (MPIA) hledal rychle se pohybující hvězdy, u nichž se předpokládá, že existují v blízkosti koncentrovaných hmot, jako jsou černé díry,“ uvedl spoluautor studie Holger Baumgardt, docent astrofyziky na Queenslandské univerzitě.

„Když jsem viděl data, okamžitě jsem věděl, že jsme našli něco zvláštního. Astronomové se snažili najít jednu z těchto černých děr více než 20 let a nyní se nám to konečně podařilo.“

Černá díra
Zdroj: AlexAntropov86 / Pixabay

Zamrzla v čase, říkají vědci

Černé díry s hvězdnou hmotností vznikají z pozůstatků masivních hvězd, které prošly explozí supernovy, a jejich hmotnost se obvykle pohybuje v rozmezí od zhruba pětinásobku do 150násobku hmotnosti našeho Slunce. Supermasivní černé díry jsou mnohem větší (mají hmotnost miliard Sluncí) a nacházejí se v centrech většiny galaxií, včetně naší Mléčné dráhy.

Nově objevená černá díra s hmotností 20 000 Sluncí se tedy nachází někde mezi nimi. Je zároveň nejbližší „masivní“ černou dírou nalezenou ve vzdálenosti „pouhých“ 18 000 světelných let od naší planety, čímž překonává centrální supermasivní černou díru naší galaxie Sagittarius A*, která je vzdálená asi 27 000 světelných let.

„Tato třída černých děr byla po desetiletí teorií, ale nyní je plně potvrzena,“ vysvětluje Baumgardt. Jak nově objevená výjimečná černá díra vznikla? Vědci se domnívají, že hvězdokupa Omega Centauri byla původně jádrem mladé galaxie, přičemž černá díra byla dospívajícím galaktickým jádrem, které by se za normálních okolností rozrostlo a vznikla by supermasivní černá díra. Její růst však byl nejspíše zbrzděn poté, co Mléčná dráha pohltila tuto menší galaxii a nechala ji zamrznout v čase.

Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: Newsweek

Total
0
Shares