Planeta, NASA

Milník ve zkoumání vesmíru: Planeta vypadá jako lidské oko. Má oceán a může být obyvatelná

  • Astronomové objevili exoplanetu
  • Domnívají se, že teoreticky může hostit život

Američtí astronomové objevili novou planetu typu super-Země. Planeta LHS 1140b je o 40 % větší než Země a stará asi 5 miliard let. Od Země je vzdálená 48 světelných let. Vědci se domnívají, že by mohla hostit život podobný našemu.


Nepřehlédněte: Vědci NASA objevili extrémní planetu, která páchne jako zkažená vejce a prší na ní sklo


NASA našla super-Zemi v obyvatelné zóně

Americkým astrofyzikům se podařil převratný objev. Ve vesmíru našli planetu, která je svou velikostí podobná Zemi. Jde o terestrický svět s tvrdým povrchem a oceánem. Ze zprávy vyplývá, že vykazuje mnoho důležitých vlastností, které astronomové hledají, když pátrají po životě ve vesmíru.

Planeta s názvem LHS 1140b obíhá kolem slabé hvězdy typu červený trpaslík v souhvězdí Velryby. Je přibližně šestkrát větší a hmotnější než naše Země a pravděpodobně má plynnou atmosféru a kapalnou vodu.

„Ze všech v současnosti známých exoplanet by LHS 1140 b mohla být naší nejlepší šancí, jak jednoho dne nepřímo potvrdit přítomnost tekuté vody na povrchu cizího světa mimo sluneční soustavu,“ uvedl v prohlášení Charles Cadieux, doktorand z Montrealské univerzity. „Byl by to významný milník v hledání potenciálně obyvatelných exoplanet.“

Klíčové na LHS 1140 b je, že leží v takzvané obyvatelné zóně. „Obyvatelná zóna je pojem, podle kterého by planeta s podobnými geologickými a atmosférickými podmínkami jako Země měla povrchovou teplotu umožňující udržet vodu v kapalném stavu po miliardy let,“ vysvětluje profesor exoplanetologie na Birminghamské univerzitě Amaury Triaud, který se na nové studii přímo nepodílel.

NASA, K2-18 b
Zdroj: NASA

Může LHS 1140 b hostit život?

Astronomové již na LHS 1140 b identifikovali dusík a zdá se, že tato exoplaneta má sekundární atmosféru – atmosféru, která se vytvořila až po jejím vzniku, stejně jako na Zemi. „Je to vůbec poprvé, co jsme zaznamenali náznak atmosféry na kamenné exoplanetě v obyvatelné zóně,“ uvedl Ryan MacDonald, vědecký pracovník NASA na katedře astronomie Michiganské univerzity. 

„Detekce atmosféry podobné Zemi posouvá možnosti Webbova teleskopu na samou hranici možností. Je to proveditelné, jen potřebujeme hodně času,“ vysvětluje fyzik René Doyon. „Současný náznak atmosféry bohaté na dusík si žádá potvrzení dalšími daty. Potřebujeme ještě nejméně jeden rok pozorování, abychom potvrdili, že LHS 1140b má atmosféru a pravděpodobně další dva nebo tři roky, abychom detekovali přítomnost oxidu uhličitého.“

Vědci již dříve zjistili, že planeta je slapově uzamčena, což znamená, že je trvale spojena se svou hvězdou, kolem které oběhne jednou za 25 dní. Díky záření červeného trpaslíka se na odvrácené straně LHS 1140b nachází oblast o průměru asi 4 000 kilometrů, díky níž celá planeta vypadá trochu jako lidské oko. Výzkumníci se domnívají, že se v daném místě nachází kapalný oceán a potenciálně i mimozemský život.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, Science Alert, nouvelles.umontreal.ca

Total
0
Shares