Zavirovaný počítač

Do počítače si stáhl 1000 virů, protože chtěl zjistit, jaký antivir je nejlepší. Pokus odhalil nečekané

  • Bláznivý test dopadl neočekávaně
  • Některé programy viry vůbec neodhalily

Jak spolehlivě zjistit, jaký antivirový program je vůbec ten nejlepší? Totálně si zavirovat počítač. Přesně to udělal jeden technologický nadšenec a dospěl k překvapivým závěrům.


Nepřehlédněte: WhatsAppem v Česku se šíří nebezpečný podvod. Láká na finanční odměnu


Úmyslně si zaviroval počítač

Phishingové podvody, podezřelé textové zprávy, podstrčené aplikace nebo zavirované e-maily, seznam způsobů, jak se hackeři snaží získat naše osobní údaje, je nekonečně pestrý. Napadlo vás, co by se stalo, kdybyste ignorovali všechna bezpečnostní doporučení?

Nicholas Zetta, známý tvůrce videí na YouTube kanálu Basically Homeless, se rozhodl na vlastní kůži přesvědčit, jak moc kvalitní je ve skutečnosti software slibující ochranu počítače před viry. 

Proces, jak k něčemu takovému dospět, nebyl vůbec složitý: Mladíkovi stačilo klikat na každý podezřelý odkaz a navštívit každou webovou stránku, které by se za normálních okolností obloukem vyhnul. Během únavného klikání byl dokonce přesměrován na web, který viry nabízel volně ke stažení. Zanedlouho si tak do svého počítače stáhl více než 1000 virů.

Když se na displeji jeho notebooku začala zobrazovat různá varovná hlášení, vyskakovací kontextová okna, obtěžující reklamy a poletující motýly, nainstaloval do počítače antiviry Norton, McAfee, Bitdefender a Kaspersky, aby zjistil, který z nich poskytuje nejlepší ochranu.

Experiment odhalil krutou pravdu

Snad nejpřekvapivějším zjištěním jeho netradičního testu je, že některé programy nenašly prakticky žádný virus, což pro jejich vývojáře není dobrá vizitka. Přitom lidé za roční předplatné platí velké peníze – platná licence na dvanáct měsíců vyjde mnohdy i na více než tisíc korun.

Celý experiment Zetta zdokumentoval ve videu na svém YouTube profilu, kde najdete i další zajímavosti. V jiném klipu například nadšenec detailně popisuje, jak sestrojil první neviditelnou herní sestavu na světě. Počítač, který prakticky neexistuje, protože není vidět, zaujme mimo jiné i tím, že jeho obrazovka levituje ve vzduchu.

Zdroj náhledové fotografie: cookie_studio / Freepik, zdroj: Unilad, HVG

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Promiňte, ale takhle může testovat antivirové programy jedině blbec. Je to úplná kravina. Antivirový program, který je už napaden viry na stejném operačním systému, kde jsou spuštěné, samozřejmě nefunguje, protože je sám napaden a paralyzován. Navíc v takovém případě ještě chrání běžící viry samotný operační systém, aby nebylo možné je odstranit. Je to první věc, kterou se KAŽDÝ virus snaží zajistit – zajistit si imunitu. Takže kdyby jůtůber nebyl blbej (což byl), vzal by ten disk, připojil ho naopak k čistému operačnímu systému, odkud by prováděl scanování úložiště s viry. Takhle zjistil leda prd. Fascinuje mě, že nějakej magazín je schopnej tuhle asi rok starou záležitost ještě papouškovat. Prosím, zamyslete se trochu…

  2. Myslím, že jsem podobný článek už někde viděl…
    I když už je video starší, cením že se téma znovu otevírá.

    However: Experiment nemá takovou výpovědní hodnotu, protože antivirus má v první řadě zabránit samotnému SPUŠTĚNÍ viru. To že některé antiviry virus neodhalí po tom co je spuštěn není samozřejmě dobrá vizitka, ale pokud mohu soudit podle mých laických znalostí, tak antiviry mají mimo Sandboxu seznam procesů, které jsou považovány za malware. A vývojáři víru ho prostě mohou pojmenovat prostě pokaždé jinak?

Comments are closed.