- K Zemi letí velký asteroid
- Varuje před ním NASA
Odborníci varují před asteroidem, který je pouze pětkrát menší než balvan zodpovědný za vyhubení dinosaurů. Naposledy byl tak blízko naší planety před více než sto lety. Pokud by do našeho světa narazil, způsobil by velké změny v zemské atmosféře, říkají vědci.
Nepřehlédněte: Ikonické véčko Motorola Razr 50 Ultra je tu. Má největší displej ve své třídě
K Zemi se přibližuje asteroid velký jako hora
Již dnes se k Zemi „velmi těsně“ přiblíží mohutný asteroid, který proletí kolem naší planety rychlostí přibližně 93 000 kilometrů za hodinu. Tento „potenciálně nebezpečný“ objekt velikosti hory je jedním z největších vesmírných šutrů, které se za posledních více než sto let přiblíží k Zemi.
2011 UL21 patří mezi takzvané blízkozemní asteroidy, což znamená, že jeho dráha ho občas přivádí do vzdálenosti 1,3 astronomické jednotky (AU) od Slunce, což je zhruba 1,3násobek průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.
Způsobil by velké škody
Na základě dřívějších pozorování je asteroid široký přibližně 1,7 až 3,9 kilometru, což podle Evropské kosmické agentury (ESA) znamená, že je větší než 99 % známých planetek, které mají vědci v hledáčku.
Podle simulací Laboratoře tryskového pohonu při NASA však bude 27. června nejblíže Zemi za posledních 110 let. Stále však bude asi 17krát dále od naší planety než Měsíc. Odborníci očekávají, že nejjasnější bude na obloze mezi 28. a 29. červnem, kdy bude viditelný na severní polokouli.
2011 UL21 je pravděpodobně nejméně desetkrát menší než největší vesmírný kámen, který kdy dopadl na Zemi, asteroid Vredefort, a asi pětkrát menší než balvan, který před přibližně 66 miliony let vyhubil dinosaury. Jak však píše server Live Science, pokud by se 2011 UL21 srazil ze Zemí, do atmosféry by se dostalo obrovské množství prachu, což by vedlo k zásadním změnám v zemské atmosféře.
Z tohoto důvodu se tomuto asteroidu také přezdívá „zabiják planet“. Přesto vědci NASA tvrdí, že šance, že by v příštích tisíci letech nějaká planetka zasáhla Zemi, je nulová.
Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: Live Science, SpaceReference