- Warpový pohon nemusí být sen
- Dostane nás k dalekým světům
Fanoušci seriálu Star Trek warpový pohon dobře znají. Tyto hypotetické motory manipulují s tkaninou samotného časoprostoru, stlačují ji před vesmírnou lodí a rozšiřují za ní. Vzniká tak warpová bublina, která plavidlu umožňuje cestovat neuvěřitelnou rychlostí – v některých představách mnohonásobně vyšší než rychlost světla.
Nepřehlédněte: Magická podívaná nad Českem: Noční obloha po 80 letech opět zazáří, ale ne díky Měsíci
Warp už nemusí být jen sen
V roce 1994 publikoval mexický fyzik Miguel Alcubierre průlomovou práci, ve které popsal, jak by warpový pohon mohl ve skutečnosti fungovat. Jediným problémem jeho modelu však je, že může fungovat pouze s využitím něčeho, čemu se říká „záporná energie“, což nebylo v reálném vesmíru nikdy pozorováno. Alcubierre svou myšlenku publikoval v časopise Classical and Quantum Gravity.
Autoři nové studie však naznačují, že warpový pohon lze ve skutečnosti sestrojit i bez potřeby „exotických/neexistujících“ paliv. „Tato studie mění diskusi o warpových pohonech,“ říká autor studie Jared Fuchs z Alabamské univerzity v Huntsville a vedoucí výzkumného think tanku Applied Physics. „Dokázali jsme, že warpové pohony nemusí být odkázány jen na žánr science-fiction.“
Pohon popírající přírodní zákon
„Model využívá sofistikovanou kombinaci tradičních a nových gravitačních technik k vytvoření warpové bubliny, která dokáže přepravovat objekty vysokou rychlostí v mezích známé fyziky,“ uvádí se v prohlášení.
Pochopení tohoto matematického modelu je samozřejmě nad síly většiny smrtelníků. V článku se také například píše, že řešení spočívá v kombinaci stabilního hmotného obalu s rozložením vektorů posunu, které se přesně shoduje se známými řešeními warpového pohonu, jako je Alcubierrova metrika.
Warpový pohon Fuchsova týmu by pravděpodobně nebyl schopen dosáhnout rychlosti světla, ale mohl by se jí přiblížit. Plán vědců v podstatě zahrnuje konstrukci warpového pohonu, který by „gravitoval jako běžná hmota“, čímž by odpadla potřeba fiktivní exotické energie.
I kdyby však další výzkumné týmy potvrdily, že výpočty uvedené v nové studii sedí, lidstvo je od možnosti sestrojit skutečný warpový pohon stále na míle daleko. Fuchs přiznává, že práce jeho týmu tak může být nakonec jen odrazovým můstkem na dlouhé cestě k efektivním mezihvězdným letům. „I když se zatím na mezihvězdné cesty nepřipravujeme, tento výzkum předznamenává novou éru možností,“ uzavírá v článku Gianni Martire z Applied Physics.
Zdroj náhledové fotografie: generováno AI (Bing Image Creator), zdroj: The Space, arXiv, Nature
Ale rychleji než světlo to nikdy nepoletí. To by museli nějakým způsobem zakřivovat prostor rychleji než světlo. A to nejde.
Proč by to nešlo? Doslova prostor se rozšiřuje rychlostí vyšší než je rychlost světla. Rychlost světla je limit pro pohyb částic a vlnění, prostor samotný a jeho pohyb změna můžou být nadsvětelné.
Jsou takový bláboly vůbec legální?
Ponorky, letadla, mobilní telefony, atd. byly kdysi taky utopií a dnes nad tím nikdo nepřemýšlí. Tak proč ne warp.
njn …. pohon by byl …. a co navigace a komunikace ta nejak pokulhava, ale vyzkum to zvladne az skonci valka na Ukraine.
zalezi, jak dopada zrychleni na cloveka v kabine – pokud by slo o klasicky zpusob, bylo by to stejne nemozne, pro posadku..
Jak to muze byt novinka, kdyz se jedna o publikaci z roku 1994?