Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Občas vzniknou záběry, které berou dech. Podívejte se na Slunce, jak jste ho ještě neviděli

  • Jak vypadá velkolepá erupce?
  • Podívejte se na Slunce v nevídaných detailech

Miguel Claro není žádný začátečník, ale známý profesionální fotograf a ambasador Evropské jižní observatoře (ESO), jenž vytváří úchvatné snímky noční oblohy. Zatímco před nedávnem zaujal širokou veřejnost časoměrným videem zelené neandrtálské komety, která po 50 000 letech znovu proletěla kolem Země, nyní zveřejnil nádherné video monstrózní sluneční skvrny, jež způsobila polární záře. Ty, jak si možná pamatujete, byly uplynulý měsíc viditelné i v České republice a na Slovensku.


Nepřehlédněte: Takhle vypadá letadlo budoucnosti na vodíkový pohon. Připravte se na revoluční změny


Slunce se znovu rozzlobilo

Spektakulární videosekvence byla pořízena 10. května letošního roku, prozrazuje Claro, jehož velkým koníčkem je pozorování Slunce. Video odhaluje sluneční chromosféru ve výjimečný den, který se zapsal do historie, protože Zemi zasáhla nejsilnější geomagnetická bouře za posledních 20 let a způsobila rozsáhlé polární záře téměř po celém světě.

Časosběrná sekvence byla pořízena z observatoře Dark Sky Alqueva v Portugalsku pomocí aparátů Player One Saturn-M SQR a Lunt LS100. Ukazuje chromosféru v pohybu, na které je vidět nejen gigantická protuberance na slunečním limbu, ale také obří sluneční skvrnu AR3664, jež byla v ten samý den neuvěřitelně aktivní a uvolnila hned několik erupcí, což vedlo k dramatickým výronům koronální hmoty.

„Video ukazuje jednu z těchto menších erupcí jen několik hodin před mohutnou geomagnetickou bouří, která vyvolala polární záře po celém světě,“ říká Claro pro server The Space. „Byl to nezapomenutelný den. Nikdy by mě nenapadlo, že  budu pořizovat snímky sluneční skvrny AR3664, která směrem k Zemi uvolňuje geomagnetické částice,“ dodal.

Třídy slunečních erupcí

Sluneční aktivita v posledních měsících nebývale roste. Počet slunečních erupcí (včetně těch třídy X) se zvyšuje s tím, jak se sluneční cyklus přibližuje ke svému vrcholu – tedy době, kdy je Slunce nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a my se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu.

Vědci erupce dělí do několika kategorií. Nejčastější erupce se řadí do třídy A a B. Méně časté třídy C a M jsou právě zdrojem viditelných polárních září i v Česku.

Nejsilnější třída s písmenem X se odehrává zhruba jen desetkrát ročně. Její nejsilnější výboje mohou způsobit extrémně silné geomagnetické bouře, které – pokud trvají několik dní – mohou poškodit i moderní technologické vymoženosti přímo na Zemi.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares