- Vědci už pracují na adopci hologramových technologií
- Problém je zatím ve fyzice a v tom, jak konzument paprsky světla sleduje
- Pomoci by mohlo malé zařízení umístěné do obyčejných brýlí
Hologram je obecně vnímán jako technologie vzdálené budoucnosti, jako něco ze Star Treku nebo jiného sci-fi seriálu. Už během adopce technologie 5G se hovořilo o nástupu hologramu, zatím se tak ale nestalo. Podle některých odborníků na slovo vzatých však hologramy nemusí být jen snem – stačí je prý jen správně uchopit.
Nepřehlédněte: Za sekundu stáhne až 5 filmů. V Japonsku vyzkoušeli superrychlou 6G síť
Hologram? Nejsme tak daleko
Tým francouzských vědců vytvořil nové zařízení, které je dostatečně malé, aby se vešlo do běžných brýlí. Tato nová konstrukce by mohla pomoci vyřešit jeden z hlavních problémů spojených s používáním holografických displejů tím, že pomocí hologramových čoček poskytne nejrealističtější hologramy vůbec.
V čem je totiž obvyklý problém hologramu? Při vytváření hologramů se obvykle spoléháme na zařízení, která nazýváme prostorové modulátory světla (SLM). Ty v podstatě mění tvar světelných vln, které jimi procházejí v určité vzdálenosti, a vytvářejí tak povrch podobný 3D, na kterém jsou hologramy založeny.
Protože je však většina SLM vyrobena ze zobrazovacích technologií z tekutých krystalů a křemíku, je současný stav technologie hologramů velmi omezený – většinou na ploché obrazovky a menší zobrazovací plochy.
Stačit budou obyčejné brýle
To znamená, že divák musí být umístěn ve velmi úzkém pozorovacím úhlu. Pokud je umístěn mimo tento zorný úhel, pak se světlo z SLM stane neviditelným v důsledku difrakce. U hologramových čoček by to však nebyl problém.
Cílem vědců je aktuálně přetavit potenciál hologramu do zařízení, které může každý používat doma, nepotřebuje k tomu žádné speciální zařízení, natož snad VR či AR brýle. Stačilo by k tomu malé zařízení, které lze umístit v nejbližším horizontu alespoň do dioptrických brýlí.
Tento nový výzkum a objev nás posunuje o krok blíže k vytvoření plnohodnotných realistických hologramů. Něco, o čem se mnozí domnívali, že by mohlo být příliš vzdálené našim technologickým možnostem na mnoho let dopředu. Vědci v tomto kontextu znovu vyzdvihují technologii 6G, se kterou už experimentují Číňané, Japonci a Korejci.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Anker, zdroj: Nature