Mars

Astronomové NASA objevili novou super-Zemi. Může být zásadní při hledání života ve vesmíru

  • Milník ve zkoumání planet?
  • Astronomové našli další super-Zemi

Poblíž naší sluneční soustavy astronomové objevili exoplanetu podobnou Zemi. Ačkoliv je nepravděpodobné, že by se na ní nacházely živé organismy, může sehrát důležitou roli v hledání mimozemského života.


Nepřehlédněte: Obrovská sluneční skvrna míří přímo na Zemi. Erupce mohou nad Česko přinést polární záři


Byla objevena další planeta podobná Zemi

Planet podobných Zemi je ve vesmíru celá řada, ale objevit je představuje tvrdý oříšek i pro současné nejmodernější observatoře a teleskopy. Vědci však nyní hlásí, že nalezli pomocí sítě radioteleskopů supertěžký svět zemského typu. Exoplaneta obíhá kolem ultrachladného červeného trpaslíka. Až vesmír vychladne a potemní, bude to poslední hořící hvězda.

Exoplaneta SPECULOOS-3 b je od Země vzdálena asi 55 světelných let (což je v kosmickém měřítku opravdu blízko) a je téměř stejně velká. Jeden oběh kolem hvězdy jí trvá asi 17 hodin. Dny a noci však nikdy nekončí. NASA předpokládá, že planeta je slapově vázaná, což znamená, že jedna její strana je vždy přivrácena k hvězdě, zatímco na opačné straně je vždy chladná noc.

Červený trpaslík je o tisíce stupňů chladnější než naše Slunce, přesto svou planetu drtí natolik silným zářením, že pravděpodobně nemá žádnou atmosféra a tudíž není obyvatelná, byť je kamenná podobně jako Země, Venuše a Mars.

WASP-39, NASA
Zdroj: NASA, ESA, CSA

Exoplaneta je stará téměř jako vesmír 

„Ačkoli je tento konkrétní červený trpaslík chladnější než Slunce, jeho planeta obíhá mnohem, mnohem blíže než Země, což nebývale zahřívá její povrch,“ uvedla spoluautorka studie Catherine Clarková, postdoktorandka z Laboratoře tryskového pohonu NASA v jižní Kalifornii. „Planeta přijímá téměř šestnáctkrát více energie za sekundu než Země od Slunce.“

SPECULOOS-3 b je vynikajícím kandidátem pro následná pozorování vesmírným teleskopem Jamese Webba. Vědci doufají, že se brzy dozvědí více o potenciální atmosféře a o mineralogii exoplanety. „Ve studiu planet obíhajících kolem jiných hvězd děláme velké pokroky. Nyní jsme dospěli do fáze, kdy můžeme detekovat a podrobně studovat exoplanety velikosti Země. Dalším krokem je zjistit, zda je některá z nich obyvatelná, nebo dokonce obydlená,“ uzavřel Steve B. Howell z výzkumného centra NASA.

Zdroj náhledové fotografie: AlanFrijns / Pixabay, zdroj: ScitechDaily

Total
0
Shares