NASA, Měsíc

Čína přistála na odvrácené straně Měsíce. Pokusí se o něco, co se ještě nikomu nepodařilo

  • Čína chce získat kameny z odvrácené strany Měsíce
  • Pokud uspěje, stane se jedinou zemí, která to kdy dokázala

Čína to zvládla! Lunární sonda Čchang-e 6 přistála na odvrácené straně Měsíce, poblíž jednoho z největších známých impaktních kráterů ve sluneční soustavě, informuje server The Space.


Nepřehlédněte: Planeta Vulkán ze Star Treku neexistuje, přiznala NASA. Došlo k velkému omylu


Čínská měsíční mise Čchang-e 6

V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí Čchang-e 4 na Měsíci. Tehdy vozítko Nefritový králík 2 získalo vzorky z oblasti nazývané Aitkenova pánev, které naznačily, že dopad pradávného tělesa, který oblast vytvaroval, byl natolik silný, že prorazil lunární kůru a pronikl až do pláště.

Mise sondy Čchang-e 6 je zaměřena na jinou lokalitu, a to na kráter Apollo, jeden z největších ve sluneční soustavě. Vědci se domnívají, že se pod ním nachází mohutná struktura, která je potenciálně součástí kolosálního tělesa, jež před 4 miliardami let narazilo do Měsíce.

Nejnovější čínská lunární mise bude trvat 53 dní. Primárním úkolem sondy Chang’e 6 je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu z odvrácené strany a dostat je na naši planetu k bližšímu zkoumání.

Měsíc, NASA
Zdroj: Nicolas Thomas / Unsplash

Lunární základna

Analýza vzorků by měla poskytnout podrobnější informace o historii našeho přirozeného satelitu, Země a dalších těles ve sluneční soustavě. Vědci doufají, že také ukáže rozdíl mezi složením hornin na méně prozkoumané odvrácené straně Měsíce a na známější přivrácené straně a umožní odhadnout objem vodního ledu v oblasti kráteru Apollo, který se nachází poblíž jižního pólu. Ve scénářích kolonizace Měsíce se právě tento zdroj jeví jako klíčový pro zásobování astronautů vodou. Návratový modul se na Zemi vrátí 25. června.

Čchang-e 6 je třetí generace čínských lunárních sond. Po ní budou v roce 2026 následovat Čchang-e 7 a v roce 2028 Čchang-e 8, které přistanou na jižním pólu Měsíce a budou zde testovat podmínky pro vybudování stálé výzkumné stanice. To bude důležitý krok před očekávaným přistáním čínské posádky (tchajkonautů) na Měsíci v roce 2030.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares