- NASA vyslala sondu k asteroidu s kovy v ceně ekonomiky světa.
- Jeho bohatství dosahuje 10 000 kvintilionů dolarů.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) se chystá prozkoumat asteroid, který by mohl z každého obyvatele Země udělat miliardáře. Je totiž plný drahých kovů v závratné hodnotě. Cíl mise však je zcela jiný – experti chtějí porozumět zemskému jádru.
Nepřehlédněte: Nejhlubší pohled do vesmíru. Teleskop Euclid ukázal fotku dosud nespatřeného
NASA se vydala zkoumat asteroid plný zlata
Vesmírem se řítí asteroid, který je údajně plný drahých kovů – hlavně železa, niklu a zlata – a má hodnotu 100 000 kvintilionů dolarů. Tak obrovské bohatství by stačilo k tomu, aby se z každého obyvatele naší planety stal miliardář. „Pokud by se tyto kovy nacházely na Zemi, jejich hodnota by přesáhla celou světovou ekonomiku,“ říká Lindy Elkins-Tantonová, vědecká pracovnice mise Psyche.
16 Psyche objevil v roce 1852 italský astronom Annibale de Gasparis, kdy se stal teprve šestnáctým známým asteroidem ve sluneční soustavě. Obíhá kolem Slunce a krouží v prostoru mezi Marsem a Jupiterem, asi 480 milionů kilometrů od Země.
Asteroid se vyznačuje tím, že má „nepravidelný tvar podobný bramboře“ a proporce 278 × 231 kilometrů. Je tak velký, že je technicky klasifikován jako jedna z menších planet sluneční soustavy. Vědci se domnívají, že obsahuje asi 1 % hmotnosti celého pásu asteroidů.
K Zemi dorazila ze vzdálenosti 226 milionů kilometrů zpráva
Družice, kterou vynesla do vesmíru v říjnu loňského roku raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX z kosmodromu Space Launch Complex 39A, má strávit na oběžné dráze kolem asteroidu přibližně 26 měsíců, pořizovat fotografie a sbírat o něm data. Kromě toho, že lidstvo poprvé zblízka uvidí, jak vypadá výjimečný kovový objekt, mise výzkumníkům NASA také nabízí možnost testovat nové komunikační a pohonné systémy.
Zatímco sonda putuje vesmírem, vědci úspěšně zkouší laserový komunikační systém Deep Space Optical Communications (DSOC). Poprvé ho otestovali v listopadu loňského roku, kdy lidstvu přišla zpráva přenášená zpoza Měsíce. Během posledního testu pak vědci na Zemi obdrželi laserem zakódovanou informaci ze vzdálenosti 226 milionů kilometrů.
Na oběžnou dráhu kolem asteroidu se má sonda Psyche dostat v lednu 2026, tedy pokud vše půjde podle předběžného plánu. Z ní změří jeho magnetické pole, pořídí snímky a analyzuje neutrony a gama paprsky. Vědci doufají, že pokud bude mise úspěšná, snad lépe pochopí, jak vznikla naše sluneční soustava.
Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (AI), zdroj: The Sun, techSpot, IFLScience
Domnívám se, že kdyby se někdy v budoucnu podařilo něco takového “stáhnout” k Zemi, nebyli by z toho miliardáři, ale nejspíš devalvace zlata a krach hodnotového systému.
přesně
Zrovna včera mě napadlo že masivní import surovin z mimozemského prostředí bude mít vždy rozvratný potenciál na zemský ekosystém, jako se tomu stalo v případě vyhrabávání pohřbeného uhlíku. Tak doufám že se to ani nevyplatí, raději z toho stavět něco tam venku.
v nadpisu je cena 100 000 kvintilionu dolaru, . O řadek než je už jeho cena o jednu nulu menši. Jen 10 000 kvintilionu dolaru.Nějak rychle zlevnuje
Když něco podobného dokázali Španělé v 16. století po obsazení Střední Ameriky, tak dovezli tolik zlata, že se zhroutila jejich ekonomika kvůli inflaci. V konečném důsledku jako velmoc oslabili a využila toho Anglie k námořní nadvládě.
Něco podobného by se mohlo stát, pokud by byla levná energie z fúzních reaktorů.
Na Zem se to nikdy přičiněním lidí nedostane. Leda že by ten asteroid změnil dráhu a do Země narazil. To by bylo pořádné psycho.
Prodám svůj podíl za 1% hodnoty, má někdo solventní zájem?
A on se někdo někdy z těžebního o své astronomické zisky s lidstvem podělil? A to se bavíme o povrchové těžbě na naší planetě. Proč by se pak dělil těžař vesmírný??? Článek vytvořil trouba. Každý ví, že drtivou většinu bohatství Země má v ruce pár pohádkově zajištěných vyvolených, a nezaznamenal jsem, že by měli potřebu se s kýmkoliv dělit, spíš naopak, to jim jde skvěle.
jogstr
To je práve omyl, pestovanie zeleniny zadarmo (podzemné aj nadzemné priestory osvetlené zdarma) tavba kovov, výroba, preprava… To by bol technológicky skok, ako priemyselná revolúcia.