- Tuzemští uživatelé čelí útokům nebezpečného malwaru
- Na dálku se snaží ovládnout počítače
Odborníci bijí na poplach. V Česku výrazně vzrostl počet útoků malwaru Androxgh0st, který se používá ke krádežím citlivých informací. Před virem varují ve svých zprávách dokonce také FBI a Agentura pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA).
Nepřehlédněte: Těmto PINům k platebním kartám se obloukem vyhněte. Hrozí, že vám zloději vyluxují účet
Před virem varují experti FBI
Androxgh0st byl poprvé detekován v prosinci před dvěma lety. Útočníci s jeho pomocí zneužívají zranitelností v operačním systému Windows známých jako CVE-2021-3129 a CVE-2024-1709, snaží se na dálku ovládnout počítač oběti a zároveň se zaměřují na budování botnetu (sítě zotročených počítačů), který krade data a přihlašovací údaje. Velké nebezpečí pro uživatele operačních systémů Windows, Linux a Mac představují také downloader FakeUpdates a víceúčelový malware Qbot, varují experti.
Co se operačního systému Android týče, tak největší hrozbu představuje bankovní trojan Anubis. Podle odborníků je postupně vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových funkcí. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací dostupných v obchodě Google.
Česká republika si polepšila
Index hrozeb, který uveřejnila společnost Check Point, zahrnuje také analýzu 200 ransomwarových „stránek hanby“, kde kyberzločinci veřejně vydírají své oběti a vyvíjejí tlak na neplatící cíle. V dubnu byla opět nejaktivnější skupina Lockbit3, ale od začátku roku klesl počet jejích útoků o 55 % a celosvětový dopad se snížil z 20 % na 9 %.
Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v dubnu posunula o 8 příček mezi méně bezpečné země a nově jí patří 40. pozice. Slovensko se naopak umístilo až na 102. příčce. První pozici obsadilo druhý měsíc za sebou Mongolsko.
Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: Check Point