NASA, MSH-15-52

NASA vidí ve vesmíru Boží ruku. Bledá končetina čnící z temnoty sahá po zářivé koruně

  • Neobvyklý vesmírný výtvor je dílem jediné neutronové hvězdy (pulzaru)
  • Tato hvězda leží asi 17 tisíc světelných let od Země

Útvar, jenž dostal poetické jméno Boží ruka, zachytila rentgenová observatoř Chandra, kterou do vesmíru vyslala americká kosmická agentura NASA. Na snímku jsou jasně vidět do modra zabarvené prsty, které se ztrácí v červeném oblaku.


Nepřehlédněte: Na Mars se dostaneme za pár sekund. Warpový pohon bude realitou, říkají vědci


Astronomové NASA pořídili snímky Boží ruky

Rentgenová observatoř Chandra pořídila snímky pulzaru PSR B1509-58, který vzdáleně připomíná lidskou ruku. Rotující neutronová hvězda je od Země vzdálená zhruba 17 tisíc světelných let a odborníci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odhadují její stáří na 1700 let. I když v průměru měří jen 20 kilometrů, září 150 světelných let daleko, vysvětlují v článku, který otiskl časopis Astrophysical Journal.

Korunu, po níž Boží ruka sahá, tvoří další plynový oblak, který získal vysoký energetický náboj díky proudu elektronů a iontů proudících z neutronové hvězdy. Pulzar uvnitř mlhoviny má magnetické pole neporovnatelně vyšší než má Země. Protože se za jednu sekundu podle vědců otočí zhruba sedmkrát, funguje jako největší elektromagnetický generátor v galaxii.

NASA, MSH-15-52
Zdroj: NASA

Už jste ve vesmíru viděli žhnoucího motýla?

Americká vesmírná observatoř fascinující objekt sleduje už celé dvacetiletí. Chandra je jednou ze čtyř významných observatoří NASA, známých jako „Velké observatoře“ (Great Observatories), které byly vypuštěny v letech 1997 až 2003. K prvnímu pozorování PSR B1509-58 došlo již v roce 2021.

Mlhoviny, hvězdy a další vesmírné objekty vytvářejí v galaxii úžasné úkazy. Dalším takovým je IC 2944 – objekt, kterému se přezdívá Běžící kuře, a to díky tvaru ptáka, který někteří pozorovatelé spatřují v jeho nejjasnějších partiích. Pozornost si zaslouží i planetární mlhovina NGC 6302, jež se nachází v souhvězdí Škorpiona, protože připomíná žhnoucího motýla.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: The Space, Astrophysical Journal

Total
0
Shares