- Apple iPad Air (2024) přichází jako svěží nová generace po úspěchu z roku 2022
- Cena nového tabletu začíná na 17 990 Kč za menší, respektive 23 990 Kč za větší model
Kolem nových iPadů je letos o něco větší rozruch, než jaký tato zařízení obvykle způsobí. Přesto model Air zůstal trochu v pozadí slávy varianty Pro zaměřené na profesionální segment. Byla by však chyba myslet si, že právě nejnovější iPad Air nemá co nabídnout. Naopak. Pohledem spotřebitele, který chtě nechtě musí řešit i cenu, vidím tablet osazený čipem M2 jako volbu s lepším poměrem cena/výkon.
Nepřehlédněte: Apple iPad Pro (2024) recenze: Nový král tabletů dominuje, konkurenci nechává daleko za sebou
Otestovali jsme iPad Air s čipem M2
Naším testem prošel iPad Air ve fialové barvě s úhlopříčkou jedenáct palců a pamětí 1 TB. I přesto, že není tak tenký jako model Pro, je pořád velmi štíhlý, což umocňuje design jednoduché placky, prosté nějakých pozvolna zkosených hran zad. Což je mimochodem obvyklá finta designérů ve chvíli, kdy chtějí, aby něco působilo štíhleji, než to ve skutečnosti je.
Kdepak, Apple tuto potřebu nemá už dlouho a nedivíme se mu. Tloušťka 6,1 milimetru je fakt zanedbatelná, i s obalem má tablet zhruba centimetrovou tloušťku, takže se vejde k laptopu do brašny, ale klidně i do kabelky.
Se skladností jedenáctipalcový Air rozhodně problém nemá a přes pouhých 462 gramů hmotnosti působí díky hliníkovému tělu hodnotně. Asi netřeba poukazovat na dokonalé zpracování a slícování. Jestli v téhle disciplíně někdo vyniká, pak je to rozhodně Apple.
Současný iPad Air je v lecčems stejný, jako loňský model, obrazovka je minimálně velmi podobná, fotoaparát rovněž. Nejzásadnější změnou je posun FaceTime kamery z prostoru nad horní částí displeje na stranu, řešení je to praktičtější a univerzálnější.
Co mi připadá jako škoda, to je absence funkce Face ID. Odemykání pomocí přiložení prstu na tlačítko na horní hraně v rámci možností současných technologií považuji za překonané. Na druhou stranu chápu, že je řady Air a Pro prostě třeba nějak odlišit.
Jak se na něm pracuje?
Tomu, jak se na iPadu pracuje, plánujeme věnovat samostatný článek, nicméně můžeme už dopředu prozradit, že limitem je operační systém iPadOS. Přizpůsobení dotykovému ovládání je znát a iPady jsou zkrátka stále ještě bližší iPhonům než MacBookům. Vše je však absolutně svižné, rychlé, nezaznamenal jsem za celou dobu žádné záseky nebo i jen záškuby animací. Ať už iPad Air sloužil ke sledování filmů, prohlížení webu nebo třeba obchodům na burze, neměl jsem nikdy pocit, že bych potřeboval více výkonu.
Překvapivě i střih videa tablet zvládl na jedničku. Jasně, nejsem tvůrce velkofilmů, ale sem tam potřebuji sestříhat třeba tři čtyři stopy dohromady a trochu je upravit, což Air zvládl naprosto v pohodě. Problém přišel až ve chvíli, kdy jsem připojil pouzdro s klávesnicí.
Filozofie práce na iPadu, který se najednou dá ovládat i pomocí trackpadu, je trochu jiná, než na stolním PC nebo laptopu. Chybělo mi podrobnější nastavení chování kurzoru, ale i některá gesta, na která jsem zvyklý. Ano, jde to, ale… Složitější úlohy, jako hromadné úpravy obrázků a podobně, jsou, přiznám se, na tabletu nad moje síly.
Raději jsem tedy pro takové operace otevřel MacBook a ty nejkomplikovanější věci udělal tam. Následně jsem ocenil možnost nikoliv přes cloud, ale přes AirDrop poslat bleskurychle hotové obrázky do iPadu. Symbióza, jaká funguje mezi Apple zařízeními, je neskutečná.
Nepřehlédněte: Základní MacBook Air M2 po roce používání? Tuhle chybu rozhodně nedělejte!
Trable jsem měl také při psaní textu. Klávesnice má totiž horní řadu dost pod hranou tabletu naklopeného směrem k uživateli. Prsty tedy často přicházely s tabletem do kontaktu při psaní diakritiky. Zde bych tedy doporučil těm, kteří chtějí produkovat texty, zvolit z příslušenství spíše klávesnici od Logitechu či jinou, která nevyklopí tělo iPadu nad klávesnici, ale ponechá ho v bezpečné vzdálenosti od prstů obsluhujících horní řadu tlačítek. Jinak pravděpodobně budete mít stejný problém jako já.
Ještě krátce k systému. iPadOS je logikou podobný macOS, ale i iOS. Z Apple notebooků si bere některé vychytávky, jako třeba možnost zobrazení Stage Manager. Přiznám se, že na laptopu mi to zase takový smysl nedává, ale u tabletu jsem občas tento režim zapnul. Pro práci ve více aplikacích, kdy potřebujete mezi nimi rychle přepínat, je to ideální. Jinak k operačnímu systému nemám výhrady. Snad jenom logika Nastavení by mohla být jednodušší, ale to řeší možnost vyhledávání, a to poměrně efektivně.
Výkon a výdrž
Nové zařízení je osazeno čipem M2. Potenciál čipu je tedy obrovský, protože i dnes už „zastaralý“ procesor má pořád nadbytek výkonu, a to nejen na kancelářskou práci, ale třeba i na základní střih videa nebo zpracování obrázků a podobně. Limitem je samozřejmě absence chlazení, iPady musejí přehřívání řešit omezením výkonu v okamžiku, kdy teplota naroste do kritických hodnot. Nejsou to primárně zařízení, která by zvládala třeba dlouhé hodiny renderování, na to tyto tablety stavěné nejsou.
To, že iPad Air jede na plný výkon delší dobu, jsem obvykle poznal podle zahřívání. Když jsem ho měl na výšku, tak na pravé straně byl zkrátka trochu teplejší. Nicméně nebylo to nic dramatického, nebral bych to jako nevýhodu, spíše se jedná o vlastnost. Apple musí chránit především akumulátory, kterým působení tepla dost ubližuje a snižuje jejich životnost.
Tím se oslím můstkem dostáváme k baterii, která iPad živí. V první řadě kvituji, že zde je možnost si omezit nabíjení na 80 % kapacity, což vede k prodloužení životnosti Li-Pol akumulátoru o kapacitě 28,93 Wh. Ti, kdo si plánují tablet ponechat delší dobu a používají ho především doma, by tuto funkci měli zapnout. Pokles kapacity baterie se tím skutečně rapidně zpomalí.
Stran výdrže na jedno nabití nemohu být příliš kritický. Při prohlížení webu na datové síti mobilního operátora jsem se dostal na čas kolem šesti hodin a když jsem se připojil přes Wi-Fi, bylo to o něco lepší. Jako u všech tabletů s IPS panelem, i tady samozřejmě záleží na tom, jak moc nastavíte jas obrazovky. Velký panel holt má velkou spotřebu, OLED displej je v tomto mnohem úspornější. Ano, reálně jistě nebude problém používat tablet třeba 10 hodin, což je čas, který uvádí Apple, ale displej bude muset být dost ztmavený.
Pro koho je iPad Air s čipem M2 určen?
Šikovný tablet bych si uměl představit třeba v rukou studenta, který si na něm bude dělat zápisky z přednášek, které může snadno a bleskurychle doplnit rovnou i třeba o fotografie a večer může koukat na seriál na Netflixu. Vlastně je to z určitého úhlu pohledu univerzálnější zařízení než MacBook. Na iPadu například můžete velmi pohodlně číst elektronické knihy, což jsem i praktikoval. Jistě, není to pro oči tak komfortní jako čtečka s e-ink zobrazovačem, ale je to o jedno zařízení méně, které s sebou potřebujete třeba na dovolenou.
Nakonec jsem menší a levnější tablet z těch nově představených používal způsobem, že jsem ho nosil v brašně s MacBookem. V případě potřeby si jenom přečíst e-mail a krátce odpovědět, to byla agilnější možnost, než vybalovat notebook a luštit obsah dvoustránkové zprávy na iPhonu taky není nic extra. Při práci jsem občas využil i možnost rozšířit si počet ploch a využít tablet jako druhý monitor se samostatnou plochou. Pochvaloval jsem si i praktickou úhlopříčku jedenáct palců. Hmotnost 462 gramů je přijatelná, po potěžkání Airu s větším třináctipalcovým displejem jsem zjistil, že je až moc těžký a pro mé potřeby také neprakticky velký.
Závěr recenze
Abych to nějak zhodnotil a poradil případným váhajících zájemcům: Jestli vám doteď chyběla možnost zobrazit si to samé co na iPhonu, akorát ve větším, je iPad pro vás to pravé. Pakliže sledujete seriály a filmy na cestách a nechcete MacBook, také se řadíte mezi ty, u kterých by nový iPad Air mohl uspět. Jestli pracujete v sedě u stolu a na telefonu řešíte jenom to nejnutnější, e-maily si čtete na velké obrazovce a videoobsah konzumujete z pohodlí gauče prostřednictvím TV, patrně byste iPad po pár dnech odložili, aby lapal prach na poličce.
Výhody
- Tenký, lehký a přenosný
- Dostatečná výdrž baterie
- iPad je skvělý pro hry a video
- Dobře se s ním dá pracovat i s připojenou klávesnicí
- Přijatelná cena
Nevýhody
- Jen 60Hz obrazovka
- Pomalejší nabíjení
- Malá motivace k upgradu, pokud vlastníte loňský model
Zdroj náhledové fotografie: Onur Binay / Unsplash, zdroj: vlastní
Okousané jablko ani náhodou. 😉