- Webbův teleskop bude mít ve vesmíru pomocníka
- Nancy Grace Roman bude vytvářet extrémně detailní megaexpozice
Nový vesmírný dalekohled s názvem Nancy Grace Roman Space Telescope bude dle NASA zkoumat temnou hmotu, která vědce od nepaměti fascinuje, a zároveň se pokusí najít primordiální černé díry, které zatím existují jen v oblasti teorie.
Nepřehlédněte: Vědci rozluštili záhadu exploze asteroidu nad Berlínem. Rotoval kolem své osy 33 000krát za 24 hodin
Najde nepolapitelné černé díry?
Zatímco dalekohled Jamese Webba pozoruje vesmír v bezprecedentních detailech, aby vědci na Zemi lépe pochopili, jak se rodí a vyvíjejí planety, hvězdy a galaxie, v laboratořích NASA vzniká nevídaný Nancy Grace Roman Space Telescope, který má výzkum kosmu posunout na zcela novou úroveň.
„Detekce populace primordiálních černých děr o hmotnosti Země by byla neuvěřitelným objevem pro astronomii i částicovou fyziku, protože tyto objekty nemohou vzniknout žádným známým fyzikálním procesem,“ vysvětlil William DeRocco, postdoktorand na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz. Vědec, který vedl studii o tom, jak by je teleskop mohl odhalit, dále uvedl: „Pokud je najdeme, otřese to oborem teoretické fyziky.“
Astronomové se domnívají, že když se vesmír zrodil, prošel krátkou, ale intenzivní fází známou jako inflace, kdy se prostor rozpínal rychleji než rychlost světla. V těchto zvláštních podmínkách se mohly oblasti, které byly hustší než jejich okolí, zhroutit a vytvořit primordiální černé díry s nízkou hmotností.
Vědci připouští, že ty nejmenší černé díry zřejmě přestaly existovat dříve, než vesmír dosáhl svého současného stáří, ale primordiální černé díry s hmotnostmi podobnými hmotnosti Země mohly přežít.
Vědci od teleskopu Nancy Grace Roman čekají zázraky
„Nancy Grace Roman umožní vědcům nahlédnout současně hluboko i široko a navíc stejně kvalitně, což lidstvu otevře nečekané možnosti,“ napsal dříve web Interesting Engineering. Zda se špičkovému teleskopu primordiální černé díry podaří najít, však není vůbec jisté.
Pokud ale uspěje, jejich nález bude mít obrovský dopad na fyziku a astronomii. „Ovlivnilo by to vše od vzniku galaxií přes obsah temné hmoty ve vesmíru až po historii kosmu,“ domnívá se Kailash Sahu, astronom ze Space Telescope Science Institute v Baltimoru. Současná pozorování naznačují, že galaxií „proplouvá“ více objektů o hmotnosti Země, než předpovídá kosmologický model, takže jsou astronomové mírně optimističtí.
Nancy Grace Roman Telescope bude mít na palubě dva přístroje – výkonnou 288megapixelovou kameru a koronograf, s jeho pomocí zvládne pozorovat i „obyčejné“ planety, které obíhají okolo vzdálených hvězd.
Přelomový aparát má být vypuštěn v roce 2027 na stejné místo, kde se nyní nachází Webbův teleskop. Podle simulací NASA umožní dalekohled astronomům pohled na tisíce, ne-li miliony galaxií najednou.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering, NASA