NASA, Měsíc

Číňané letí na odvrácenou stranu Měsíce. Na palubě mají náklad, o kterém nikomu neřekli

  • Čína chce získat kameny z odvrácené strany Měsíce
  • Pokud uspěje, stane se jedinou zemí, která to kdy dokázala

Ukázalo se, že lunární sonda, kterou Čína před několika dny vyslala na Měsíc, skrývala před celým světem malé překvapení v podobě robotického vozítka. Jak upozorňuje server IFLScience, je to patrné ze snímků družice Čchang-e 6, které byly zveřejněny ještě před startem mise.


Nepřehlédněte: Sonda NASA Solar Orbiter pořídila nejdetailnější video Slunce v historii


Utajený náklad

V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí Čchang-e 4 na odvrácené straně Měsíce. Tehdy vozítko Nefritový králík 2 získalo vzorky z oblasti nazývané Aitkenova pánev, které naznačují, že dopad pradávného tělesa, který pánev vytvaroval, byl natolik silný, že prorazil lunární kůru a pronikl až do pláště.

Nová mise Čchang-e 6 je zaměřena na jinou oblast, a to na kráter Apollo. Vědci se domnívají, že se pod ním nachází mohutná struktura, která je potenciálně součástí kolosálního tělesa, jež před 4 miliardami let narazilo do Měsíce.

Je důležité zmínit, že čínská národní vesmírná agentura se pokouší o něco, co se zatím nikomu nepodařilo. Sonda Čchang-e 6 nyní obíhá kolem Měsíce před finálním přistáním a kromě přístrojů pro odběr vzorků nese další vědecký náklad.

Jedna konkrétní položka však nebyla předem ohlášena a byla spatřena pouze na fotografii. K přistávacímu modulu je připojeno vozítko, jehož využití je zatím neznámé – není ani jasné, jak se dostane na měsíční povrch. Zda se vrátí zpět na Zemi společně s návratovým modulem, nebo má své vlastní vědecké cíle, se teprve uvidí.

Čchang-e 6
Zdroj: China Academy of Space Technology (CAST)

Sonda vyrazila pro měsíční vzorky

Kráter Apollo představuje fascinující oblast, jejíž součástí je pohřbená mohutná struktura, která by mohla být součástí obrovské kosmické horniny, jež před miliardami let dopadla na Měsíc. Čínští vědci doufají, že se jim podaří najít některé části měsíčního pláště, které byly při tomto nárazu vyvrženy.

Čchang-e 6 je třetí generace čínských lunárních sond. Po ní budou v roce 2026 následovat Čchang-e 7 a v roce 2028 Čchang-e 8, které přistanou na jižním pólu Měsíce a budou zde testovat podmínky pro vybudování stálé výzkumné stanice. To bude důležitý krok před očekávaným přistáním čínské posádky na Měsíci v roce 2030.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares