- Na exoplanetě panují velmi nehostinné podmínky
- Místo vodních oceánů jsou na ní moře lávy
Vědci poprvé našli důkaz, že skalnatá planeta ležící mimo sluneční soustavu má hustou atmosféru. Zatím však lidstvo žádný důvod k radosti nemá: Jde o svět Janssen neboli 55 Cancri E, který je tak blízko své hostitelské hvězdy, že celý oběh vykoná za pouhých 17 hodin. To na jeho povrchu vytváří extrémní podmínky, které se vzpírají vysvětlení.
Nepřehlédněte: Profesor upadl v roce 1921 do kómatu a ocitl se v roce 3906. Tohle si poznamenal do deníku
Planeta připomíná skutečné peklo
Exoplaneta tedy není zrovna vhodná pro život, jak ho známe na Zemi. Objev, učiněný vesmírným dalekohledem Jamese Webba, je však významným krokem vpřed v oblasti planetární astronomie: charakterizovat skalnaté exoplanety a všechny jejich podivuhodné tvary a formy v Mléčné dráze.
Planetu objevil v roce 2004 americký tým vědců který zjistil, že 55 Cancri e je rozpálená do ruda. Nachází se totiž tak blízko své hostitelské hvězdy, že její povrch je tvořen oceánem magmatu a diamanty. Vědci upozorňují, že se nejedná o první takovou objevenou planetu. Je však první, kterou je možné podrobněji pozorovat.
Spitzerův dalekohled před lety zjistil, že na denní straně planety panují mimořádně extrémní teploty přesahující 2 400 °C, zatímco noční strana je o něco málo chladnější – teploty zde se šplhají k 1 100 °C.
Objekt žhavější než Slunce
V roce 2016 vědci oznámili, že v prostoru kolem 55 Cancri e objevili vodík a helium, což naznačovalo, že exoplaneta si nějakým způsobem dokázala uchovat část atmosféry. Tým vědců pod vedením Renyu Hu z Laboratoře tryskového pohonu pro NASA a Kalifornského technologického institutu nyní využil služeb mnohem modernějšího Webbova teleskopu (JWST), aby zjistil, co se u planety skutečně děje.
JWST vodík a helium neobjevil, našel však něco jiného: hustou, těkavou atmosféru bohatou na oxid uhelnatý nebo oxid uhličitý. Vědci se domnívají, že by se tam mohly nacházet i další prvky, například voda, oxid siřičitý a fosfin. To však potvrdí až další pozorování.
Přesto planetární věda udělala další krok k pochopení toho, jak se v Mléčné dráze formují a vyvíjejí cizí světy. „Budoucí pozorování pomocí JWST a dalších observatoří pomohou více porozumět atmosféře a její interakci s povrchem a nitrem této zajímavé kamenné planety,“ říkají výzkumníci.
Exoplaneta 55 Cancri e patří mezi nejvíce fascinující objekty ve vesmíru. Spolu s dalšími pěti planetami totiž obíhá kolem soustavy, jejímž středem je hvězda 55 Cancri – mimochodem jen 40 světelných let vzdálená a na obloze viditelná v souhvězdí Raka i pouhým okem.
Zdroj náhledové fotografie: ESA/Hubble, zdroj: Science Alert