Lassie, NASA

Projekt Lassie odstartoval. NASA trénuje speciálního psa pro mise na Měsíci a Marsu

  • Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce
  • NASA trénuje průzkumného robopsa

Staré přísloví říká, že pes je nejvěrnější přítel člověka. A protože se lidstvo chystá znovu na Měsíc, astronautům NASA s výzkumem budou pomáhat čtyřnozí robotičtí mazlíčky.


Nepřehlédněte: NASA našla na odvrácené straně Měsíce obří masu teplo vyzařující hmoty


Robopes Spirit trénuje chůzi po Měsíci

Před nedávnem se skupina amerických vědců vydala na zasněženou horu Hood v Oregonu, aby zde otestovala speciálního psího robota Spirit. Svahy hory jsou posety sopečnými horninami a ledovci, což je drsné prostředí, které podle výzkumníků připomíná Měsíc, na jehož průzkum je robot dlouhodobě připravován.

Cílem projektu nazvaného Legged Autonomous Surface Science in Analog Environments (LASSIE) je naučit robota přizpůsobovat se měnícímu se prostředí v reálném čase, aby se mohl časem autonomně pohybovat po povrchu Měsíce a možná i jiných světů naší sluneční soustavy.

Spirit, jehož vývoj financuje NASA, se spoléhá na hlavu s kamerou a čtyři kovové nohy, které „vnímají“ nerovný terén pod sebou, podobně jako člověk několika poklepy nohou, když testuje odolnost ledu na zamrzlé řece. V závislosti na stabilitě terénu umí robot upravit svou rychlost a směr, aby se vyhnul nebezpečí.

„Musí být schopen zjistit, co se děje při interakci s povrchem pod ním a podle toho rychle přizpůsobit své lokomoční dovednosti,“ uvedl v prohlášení docent elektrotechniky a počítačového inženýrství Feifei Qian z University of Southern California.

Čtyřnohý stroj musí zvládnout složitý terén

Loni v létě se na hoře Hood testovalo, jak dobře Spirit vnímá prostředí, ve kterém se pohybuje, a ukázalo se, že se dokáže pohybovat po rozbředlém sněhu i sprintovat po sypké půdě a balvanech, i když občas zakopne a spadne. Další testování robotického psa se zanedlouho uskuteční v národním parku White Sands v Novém Mexiku.

Jakmile se roboti dostanou na Měsíc, budou se od sebe navzájem učit, jak se přizpůsobit místnímu prostředí, a ostatní varovat před nebezpečím. „Budou vnímat, co se děje na povrchu a pod povrchem,“ vysvětluje Qian. „Tyto informace budou navzájem sdílet a společně vytvářet mapu odhadu rizika pohybu.“

Vědec dodává, že tato data budou využita při průzkumu Měsíce. Pokud například smečka psích robotů zjistí, že na předem naplánované trase hrozí riziko zapadnutí roveru do extrémně měkkého písku, NASA bude moci misi upravit.

Zdroj náhledové fotografie: Georgia Tech, zdroj: viterbischool.usc.edu, Live Science

Total
0
Shares