- Tesla Roadster se Starmanem je v kosmu
- Vynesla ho tam raketa Falcon Heavy
- Kde přesně se červený kabriolet nachází?
Červený Roadster se Starmanem za volantem vynesla do vesmíru mohutná raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy. Původně se počítalo s tím, že elektromobil značky Tesla zamíří směrem k Marsu nebo Venuši, ale nakonec jen několikrát obletěl Slunce a nyní se – překvapivě – blíží směrem k Zemi.
Nepřehlédněte: Reklamám na YouTube už lidé neuniknou. Oblíbené aplikace přestanou fungovat
Starman sedící v kabrioletu
Tesla Roadster je jediné auto, které se kdy podívalo do vesmíru. Aby se tam dostalo, muselo díky 27 motorům Merlin se 1400 tun těžkou raketou Falcon Heavy překonat rychlost 40 680 kilometru za hodinu, což je více než 11 kilometrů za sekundu.
Uvnitř vozu je navíc připevněn ikonický plastový kosmonaut – Starman, odkazující na píseň slavného zpěváka Davida Bowieho. Na obrazovce multimediálního systému vozu je velkými písmeny napsáno DON’T PANIC, tedy Nepropadejte panice.
V současné době je Roadster vzdálen 348 863 002 kilometrů od Marsu a 154 551 350 kilometrů od Slunce, od kterého se vzdaluje rychlostí 15 159 kilometru za hodinu. Od Země s nachází ve vzdálenosti 88 687 551 kilometrů a přibližuje se k ní rychlostí 217 kilometrů za hodinu (0,06 km/s).
Elon Musk dobývá vesmír
Vozidlo uskutečnilo přibližně čtyři oběhy kolem Slunce a urazilo vzdálenost, která by stačila na 77,4násobné projetí všech silnic světa.
„K tomu, abychom ze Země pořádně viděli horní stupeň rakety, na kterém je Roadster namontován, potřebovali bychom dalekohled o průměru asi 3 967 metrů,“ uvádí server whereisroadster.com, který sleduje let figuríny ve slavném kabrioletu.
Tesla Roadster první generace se začala vyrábět v roce 2008, tedy v době, kdy elektromobilita byla mrtvá. Na svou dobu ale měla slušný dojezd – necelých 400 kilometrů.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem SpaceX, zdroj: whereisroadster.com, SCB
Ty rychlosti neodpovídají…
pro opuštění orbity je potřeba 11.2 km/s
ale nyní se pohybuje 215 km/h??
Máte pravdu pro opuštění orbity je skutečně zapotřebí dosáhnout 2. kosmické rychlosti (11,18 km/s), zde se ale jedná o rychlost oběhovou, tedy vztaženou k teoretickému pevnému bodu za letícím objektem.
V článku udávaná rychlost pohybu 215 km/h je vzhledem k objektu planety. Proto může být podle typu zápisu i záporná (když budeme brát v potaz vektor směrem od ní). Pro příklad střední oběhová rychlost měsíce je 1,023 km/s, ale vzhledem k tomu že letí stále s námi (jen se mírně přibližuje, či vzdaluje kvůli excentricitě oběhu) je jeho přibližovací rychlost asi 3,5-4 cm/rok.
chybí mi tam mínus (měsíc se nepřibližuje, ale vzdaluje 🙂
Jasně,že se vrací. Starman zapoměl doma zavřít plyn 😀
Úniková rychlost 11,2 km/s je třeba brát ve směru tečny k zemskému povrchu, zmíněná rychlost 215 km/h je myšlena jako rychlost přibližování k Zemi to je kolmo k povrchu. Pokud si ale dobře vzpomínám na animaci předpokládané dráhy, tak má obíhat Slunce a vůči Zemi se bude chvíli přibližovat a chvíli vzdalovat.
–