- Kam se hrabou výrobci smartphonů
- Pohleďte na úchvatný vesmírný fotoaparát
- Sloužit bude k výzkumu vesmíru
Po více než dvou desetiletích je fotoaparát LSST (Legacy Survey of Space and Time) konečně postaven a připraven sloužit lidstvu na Rubinově observatoři v Chile, kde bude pořizovat superdetailní snímky a odhalovat záhady vesmíru.
Nepřehlédněte: Na odvrácené straně Měsíce jsme našli gigantickou kovovou strukturu, oznámila NASA
Odhalí tajemství vesmíru?
Vědci z Národní urychlovačové laboratoře (SLAC) oznámili dokončení digitálního fotoaparátu LSST, zhruba 6 610 kilogramů vážícího zařízení o velikosti automobilu, které bude pořizovat panoramatické snímky celé jižní oblohy. Experti doufají, že díky podrobným informacím porozumí astrofyzikálním objektům lépe než kdy předtím.
LSST (Legacy Survey of Space and Time), největší digitální kamera, jaká kdy byla zkonstruována, využívá přesnou mozaiku 201 na zakázku navržených snímačů CCD, které jsou 100milionkrát citlivější než lidské oko. Výsledné rozlišení LSST je 3,2 miliardy pixelů, což odpovídá přibližně 53 fullframe fotoaparátům Sony a7R V. Kombinované snímače jsou tak ploché, že se jejich povrch liší maximálně o desetinu šířky typického lidského vlasu (1,8 µm).
„Brzy začneme vytvářet největší film všech dob a nejinformativnější mapu noční oblohy, jaká kdy byla sestavena,“ uvedl Željko Ivezić, astrofyzik z Washingtonské univerzity a ředitel Rubinovy observatoře.
Fotoaparát s rekordním rozlišením
Schopnosti LSST jsou jen těžko představitelné. „Fotografie jsou tak detailní, že zobrazí golfový míček na vzdálenost 25 kilometrů a zároveň pokrývají oblast oblohy sedmkrát širší než Měsíc v úplňku. Tyto snímky s miliardami hvězd pomohou odhalit tajemství vesmíru,“ věří profesor ze SLAC Aaron Rodman.
Až bude fotoaparát pracovat na plný výkon, každou noc pořídí 20 terabajtů dat, což během deseti let jeho plánovaného provozu bude představovat celkem asi 60 petabajtů důležitých informací. Kamera bude mimo jiné pátrat i po důkazech slabého gravitačního čočkování, ke kterému dochází, když gravitační hmota obří galaxie ohýbá světelné dráhy z galaxií za ní.
Analýza těchto dat může vědcům nabídnout lepší pohled na to, jak je hmota ve vesmíru rozložena a jak se toto rozložení měnilo v čase. To by mohlo astronomům pomoci najít nové způsoby zkoumání vlivu temné energie na rozpínání vesmíru.
Zdroj náhledové fotografie: SLAC National Accelerator Laboratory, zdroj: PetaPixel, Gizmodo