iPhone

Apple sbírá data z iPhonů bez ohledu na to, zda to uživatelé chtějí, varují experti

  • Nová studie pro Apple nedopadla vůbec dobře
  • Výchozí aplikace totiž sbírají ohromné množství uživatelských dat

Nová vědecká studie naznačuje, že výchozí aplikace v iPhonu, iPadu a MacBooku shromažďují uživatelská data, i když by neměly, upozorňuje server Metro.


Nepřehlédněte: Facebook Messenger dostává nálož novinek, které si okamžitě zamilují úplně všichni


Soukromí na iPhonech praktiky neexistuje

Bezpečnost na internetu je zejména s vývojem technologií a rostoucí globalizací často probírané téma. Traduje se, že zařízení americké společnosti Apple patří vůbec k těm nejbezpečnějším a uživatelům nejvíce nakloněná. Ale možná tomu tak vůbec není.

Finští vědci se v nové studii zaměřili na nastavení soukromí výchozích aplikací v zařízeních společnosti Apple, konkrétně na prohlížeč Safari, asistentku Siri, funkci Rodina, zprávy iMessage, aplikaci FaceTime a lokalizační službu Najít, aby zjistili, zda americká korporace naplňuje svůj známý slogan: „Soukromí. To je Apple.“

Janne Lindqvistová, vedoucí katedry informatiky na finské Aalto University, říká: „Zaměřili jsme se na aplikace, které jsou nedílnou součástí platformy a ekosystému Applu. Jak víme, zbavit se těchto aplikací je téměř nemožné.“ Jako zářný příklad Lindqvistová zmiňuje Siri, která shromažďuje data na pozadí z jiných používaných aplikací bez ohledu na to, zda je zapnutá nebo vypnutá.

Ve studii vědci podrobili ostré kritice i online návody na webu Applu, které jsou podle nich matoucí a neuvádějí všechny potřebné kroky ani nevysvětlují, co se se shromážděnými údaji děje.

Aby otestovali, zda průměrný uživatel dokáže svá data úspěšně ochránit a výchozí nastavení aplikací změnit, pozvali si několik desítek lidí, které podrobili „jednoduchému“ testu.

Apple iPhone 15
Zdroj: Thai Nguyen / Unsplash

Apple podrobili kritice

Zjistili, že účastníci výzkumu dokázali udělat jeden nebo dva kroky správným směrem, ale nikomu se nepodařilo splnit zadání a všem trvalo dlouho, než našli to, co hledali.

„Ukázalo se, že účastníci nebyli schopni zabránit žádné z aplikací, aby sdílela jejich data s jinými aplikacemi nebo poskytovatelem služeb,“ dodává Lindqvistová.

Výzkumníci netuší, co Apple se shromážděnými daty dělá, ale předpokládají, že je využívá hlavně pro trénování virtuální asistentky Siri. Studie, která bude oficiálně představena v polovině května na prestižní konferenci CHI, podrobně popisuje řadu návrhů, jak pokyny na stránkách Applu zlepšit, aby se v nich běžný uživatel orientoval a dokázal změnit to, co chce.

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: Metro

Total
0
Shares