- Oblohu rozzáří hvězdná exploze
- Vidět bude i bez dalekohledu
Někdy v průběhu září se na nebi objeví nová hvězda. V souhvězdí Corona Borealis ve vzdálenosti 3 000 světelných let od Země dojde k explozi novy a lidstvo bude mít jedinečnou šanci tuto vzácnou vesmírnou událost přímo pozorovat pouhým okem.
Nepřehlédněte: Za sekundu stáhne celou knihovnu Netflixu. Vědci dosáhli nového rekordu přenosu dat přes optický kabel
Noční oblohu rozzáří exploze novy
Dvojhvězdný systém v souhvězdí Corona Borealis je za normálních okolností příliš slabý na to, abychom jej mohli vidět bez speciálních dalekohledů. Ale přibližně každých 80 let, tedy jednou za lidský život, bílý trpaslík T Coronae Borealis nahromadí tolik vodíkového a heliového plazmatu, až dojde ke spuštění termonukleární reakce.
Světlo z výbuchu šířící se vesmírem způsobí, že na noční obloze se na několik dní zdánlivě objeví nová hvězda, podle NASA stejně jasná jako Polárka. Bude to přinejmenším potřetí, co se lidé stanou svědky této fascinující události, kterou poprvé objevil irský polyhistor John Birmingham v roce 1866 a poté se znovu objevila v roce 1946.
„V Mléčné dráze a okolních galaxiích se vyskytuje asi jen 10 rekurentních nov, kdy po vzplanutí se obě hvězdy vrátí do normálního stavu,“ vysvětlil vědec Sumner Starrfield z Arizonské státní univerzity (ASU), jehož tým bude jev podrobně studovat.
Dalekohled nebude potřeba
Nova je jev, k jehož vzniku nestačí jedna hvězda, jsou zapotřebí dvě. V případě souhvězdí Corona Borealis jde o důsledek interakce mezi bílým trpaslíkem T Coronae Borealis a chladným červeným obrem, který spaluje vodík a obrovsky se nafukuje.
Když červený obr v této soustavě vyvrhuje hmotu, trpaslíkova gravitace se jí zmocní a pohltí ji. Jakmile bílý trpaslíkovi nahromadí hmotu zhruba o hmotnosti Země, což trvá asi jeden lidský život, zahřeje se natolik, že spustí termonukleární reakci.
K tomu, abyste se na podzim stali svědky této vzácné události, naštěstí nebude potřeba žádná vyspělá technika. Postačí vyjít ven a podívat se směrem ke Corona Borealis.
Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: Science Alert
Těžko vědět ve které sekundě podzimu dojde k explozi energie. Takže zbýva plus mínus od léta do zimy sedět někde na louce ve tmě a bez přestání čučet někam nahoru. Pokud ne, uvidíme jen jeden další bod z miliard. Nic moc teda.
K explozi už dávno došlo, je to 3 000 let. Ted čekáme na obrázky – až k nám doletí světlo
K explozi už došlo přibližně před 2999 léty
To je takový problém napsat Severní koruna?