Galaxie Cartwheel

Ve vesmíru našli „zkamenělou“ bublinu 10 000krát větší než Mléčná dráha

  • Výzkumníci ve vesmíru nalezli gigantickou strukturu
  • Domnívají se, že jde o fragment z dob Velkého třesku

Vědci pátrající po záhadách vesmíru nalezli tajemnou strukturu o průměru téměř jedné miliardy světelných let, která by mohla být pozůstatkem z dob, kdy byl vesmír ještě „ohnivou plazmovou polévkou“.


Nepřehlédněte: NASA poprvé v historii pohnula vesmírným objektem. Jeho fragmenty mohou zasáhnout Mars


Bublina 10 000krát větší než Mléčná dráha

Vesmírná bublina se nachází asi 820 milionů světelných let v síti galaxií a dostala jméno Ho’oleilana, což je název inspirovaný havajským zpěvem o stvoření Kumulipo.

Výzkumníci předpokládají, že masivní struktury, jako je Ho’oleilana, vznikly ve vesmíru v důsledku drobných vlnek v horkém, hustém a většinou stejnorodém moři hmoty, které existovalo na počátku času.

Tyto hustotní vlnky, nazývané baryonové akustické oscilace (BAO), rostly, když vesmír procházel obdobím rychlé inflace (Velký třesk). Je také známo, že tyto vlny daly vzniknout hlavním vesmírným strukturám a zároveň ovlivnily rozložení galaxií.

Samotná bublina se skládá z dříve identifikovaných struktur, které byly samy o sobě považovány za jedno z největších uspořádání hmoty ve vesmíru. Patří mezi ně několik superkup, neboli skupin kup galaxií, z nichž každá obsahuje 10 kup a rozprostírá se na vzdálenost až 200 milionů světelných let.

V srdci Ho’oleilany leží nadkupy Bootes a Bootesova prázdnota, což je prostor nicoty o rozloze 330 milionů světelných let, upozorňuje server The Space.

NASA, baryonova akustická oscilace
Zdroj: IRFU, CEA University Paris-Saclay

Vesmír se možná rozpíná rychleji

„Samotná velikost bubliny se vymyká očekávání a mohla by naznačovat, že vesmír se rozpíná rychleji, než jsme si mysleli,“ říká astronom z Havajské univerzity v Manoa Brent Tully.

Vědec dodal, že pokud jsou vznik a vývoj Ho’oleilany v souladu s teorií velkého třesku, pak se BAO, musí nacházet k Zemi blíže, než se předpokládalo, a mohla by mít vliv na to, jak rychle se vesmír rozpínal.

Obří prázdnotu objevili astronomové náhodou při sestavování katalogu 55 877 galaxií, které zmapovali a odhalili tak zákonitosti jejich rozmístění. Z této mapy vyplynul prstenec široký miliardu světelných let, jehož obvod je posetý galaxiemi a propojený kosmickými vlákny, ale uvnitř je prázdný.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Live Science, The Space

Total
0
Shares