- NASA cíleně narazila do měsíce Dimorphos
- Šlo o první test obrany před vesmírným tělesem
- Mise skončila obrovským úspěchem
Před dvěma lety americká vesmírná agentura NASA oslavila historický úspěch v misi planetární obrany. Nárazem sondy DART vychýlila z kurzu Dimorphos, měsíc planetky Didymos, která se nachází zhruba 11 milionů kilometrů od Země.
Nepřehlédněte: Lidstvo o Voyager 1 nepřijde. NASA zjistila, proč zpoza sluneční soustavy vysílá proud „zmatečných“ dat
Asteroid zasažený sondou DART
Lidstvu se vůbec poprvé podařilo vychýlit dráhu kosmického tělesa a ověřit tím kapacity pro případ, kdy by byla nutná obrana planety před nebezpečným asteroidem. Během nárazu se však z Dimorphosu oddělilo 37 obrovských balvanů o velikosti jeden až sedm metrů, které se dostaly z jeho gravitačního sevření.
Nedávno tým NASA zkoumal dráhu, kterou tyto objekty urazí během příštích 20 000 let, a dospěl k názoru, že Země je před nimi v bezpečí. V zatím nerecenzovaném článku publikovaném preprintovým serverem arXiv se píše, že k nejtěsnějšímu průletu balvanů kolem naší planety dojde přibližně za 2 500 let, ale horniny se nikdy nepřiblíží blíže než na 0,02 astronomické jednotky (AU), přičemž jedna AU je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. Mars však takové štěstí mít nemusí.
Balvany mohou zasáhnout Mars
„Simulace ukazují, že všechny horniny v budoucnu několikrát překročí oběžnou dráhu Marsu,“ napsali výzkumníci. „Vzhledem ke křížení oběžných drah, k němuž dochází v dlouhodobém vývoji, je možné, že některé z nich v budoucnu narazí do Marsu.“
K těmto potenciálním dopadům může dojít čtyřikrát v příštích přibližně 15 000 letech. Výzkumníci se ve studii zabývali tím, co se stane, až narazí do povrchu rudé planety, a zjistili, že každý z šutrů – pokud mají střední pevnost kolem 1 MPa – vytvoří impaktní kráter o průměru asi 200 až 300 metrů.
Druhým dechem však dodávají, že nelze vyloučit, že balvany z Dimorphosu mají řádově nižší pevnost. V takovém případě by k žádným dramatickým impaktům nedošlo.
Co dalšího má NASA za lubem?
Na misi DART v následujících letech naváže projekt Hera. Speciální sonda bude operovat v blízkosti asteroidu Dimorphos, zkoumat gravitační pole a provádět magnetická měření pro zpřesnění představy o jeho vnitřní struktuře.
Zdroj náhledové fotografie: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: IFLScience, arXiv