- Vesmír je plný záhad a tajemství
- A nyní se to znovu potvrdilo
Astronomové spatřili v dalekém vesmíru meteorologický jev známý jako „glory“. Kdyby šlo o Zemi nebo Jupiter, bylo by to pozoruhodné, ale v tomto případě jde o exoplanetu WASP-76b, která leží 640 světelných let od Země, mimo sluneční soustavu.
Nepřehlédněte: Solární panely jsou v Evropě nyní tak levné, že je lidé používají místo zahradních plotů
Další z fascinujících objevů NASA
Vysoko na kovem naplněné obloze světa s názvem WASP-76b objevili astronomové důkazy o třpytivém, různobarevném světelném halo známém jako „glory“. Tato fascinující podívaná nebyla nikdy předtím pozorována mimo sluneční soustavu a v rámci ní pouze na dvou světech: na Zemi (samozřejmě) a Venuši.
Glory je vysoce zkresleným obrazem slunečního paprsku, které se odráží od kapek vody nebo jiných aerosolů v atmosféře, vzniká za příčinou procesu „wave tunneling“. Jev svůj název dostal proto, že vypadá jako svatozář kolem hlav svatých na středověkých obrazech.
„Existuje důvod, proč jev glory nebyl dosud pozorován mimo naši sluneční soustavu – zapotřebí jsou velmi specifické podmínky,“ říká astronom Olivier Demangeon.
Na WASP-76b prší tekuté železo
WASP-76b je oblíbeným studijním objektem planetárních vědců. Obíhá kolem hvězdy o něco větší než Slunce v souhvězdí Ryb, asi 640 světelných let od Země. Její oběžná dráha kolem hvězdy je neuvěřitelně těsná, oběhne ji za pouhých 1,8 dne.
Tato blízkost znamená, že je také neuvěřitelně žhavá – teploty na denní straně přesahují 2 400 stupňů Celsia. V blízkosti hranice mezi dnem a nocí kovy vypařené na denní straně kondenzují a padají na povrch jako železný déšť.
Člověk by čekal, že takový svět bude spíše spojován s ďábelskými rohy než svatozářemi. Přesto družice ESA Characterizing ExOplanet Satellite (Cheops) objevila nečekaný kruh světla vycházející z tohoto pekelného místa.
Zdroj náhledové fotografie: ESA, zdroj: IFLScience, Science Alert, dspace.cuni