- Pozor na bezplatné VPN, bijí na poplach odborníci
- Některé aplikace jsou vyloženě nebezpečné
Operačním systémem Android se začala šířit nová nebezpečná hrozba. Ta dokáže bez vědomí uživatele provádět reklamní podvody i krádeže osobní identity, včetně odcizení přístupů ke službám, jako je internetové bankovnictví. Experti varují, že představuje závažné bezpečnostní riziko.
Nepřehlédněte: Vědci natočili rychlost světla. Ultrarychlá kamera zachytí 10 bilionů snímků za sekundu
Další hrozba pro telefony s Androidem
V posledních letech se mezi uživateli chytrých telefonů zpopularizovalo používání VPN aplikací, díky kterým se lze například dostat k službám, které nejsou pro specifický trh dostupné. VPN často využívají i lidé, kteří se chtějí na internetu pohybovat víceméně anonymně.
Odborníci na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Satori HUMAN však nedávno zjistili, že některé aplikace jsou extrémně nebezpečné. Po instalaci jsou totiž schopny pomocí hrozby nazvané Proxylib provádět reklamní podvody i phishing osobních údajů. „Jedná se o útok hrubou silou, který se pokouší přihlásit k účtům pomocí hesel zjištěných při předchozích únicích dat,“ píše server Metro.
Alarmující je, že všechny aplikace, v nichž byla škodlivá knihovna nalezena, byly dostupné prostřednictvím oficiálního obchodu Play společnosti Google, což znamená, že k nim měly přístup miliony uživatelů. Přestože nebezpečné aplikace Google okamžitě smazal, v telefonech mohou škodit dál. Odborníci je proto doporučují okamžitě odinstalovat.
„Tým Satori Threat Intelligence skupiny HUMAN nedávno identifikoval skupinu VPN aplikací dostupných v obchodě Google Play, které bez vědomí uživatele přeměnily jeho zařízení na proxy uzel,“ vysvětlili experti v příspěvku na svém blogu.
V současné době není jasné, zda vývojáři věděli, že jsou jejich aplikace infikovány, nebo zda do nich byl škodlivý kód přidán později kyberzločinci. Pravděpodobnější však je druhá varianta. Mezitím totiž vyšlo najevo, že kompromitováno bylo vývojářské SDK od společnosti LumiApps, jehož součástí byla právě i problematická knihovna „Proxylib“.
Nebezpečné VPN aplikace
- Lite VPN
- Anims Keyboard
- Blaze Stride
- Byte Blade VPN
- Android 12 Launcher
- Android 13 Launcher
- Android 14 Launcher
- CaptainDroid Feeds
- Free Old Classic Movies
- Phone Comparison
- Fast Fly VPN
- Fast Fox VPN
- Fast Line VPN
- Funny Char Ging Animation
- Limo Edges
- Oko VPN
- Phone App Launcher
- Quick Flow VPN
- Sample VPN
- Secure Thunder
- Shine Secure
- Speed Surf
- Swift Shield VPN
- Turbo Track VPN
- Turbo Tunnel VPN
- Yellow Flash VPN
- VPN Ultra
- Run VPN
Zdroj náhledové fotografie: Dan Nelson / Unsplash, zdroj: Mirror, Satori Threat Intelligence HUMAN