Sonda, ISRO, Pragján

Historická americká mise na Měsíci je u konce. Sonda Odysseus nepřežila teploty minus 173 stupňů

  • Naděje na obnovení kontaktu s měsíční sondou slábnou
  • Vědci NASA říkají, že podlehla chladu lunární noci

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se na konci února rozhodl uvést modul Odysseus do režimu spánku, aby ho ochránil před extrémním chladem lunární noci. Před několika dny místo přistání znovu osvítily sluneční paprsky, ale kontakt s landerem se výzkumníkům navázat nepodařilo. Pokud se nestane zázrak, americká mise na Měsíci je u konce.


Nepřehlédněte: Zásadní funkce z One UI 6.1 dorazí už za dva dny. Jaké telefony od Samsungu ji dostanou?


Americká mise Odysseus

22. února přistála americká společnost Intuitive Machines se svým lunárním modulem Odysseus na povrchu Měsíce, což představuje přelomový úspěch soukromého sektoru v oblasti výzkumu vesmíru.

Dosednutí přes čtyři metry vysokého šestinohého modulu na Měsíci zároveň znamenalo první americký kontakt s lunárním povrchem od konce programu Apollo, tedy od roku 1972. Zda se landeru přistání povede, však nebylo vůbec jisté, protože během sestupu došlo k poruše laserového naváděcího systému. Naštěstí byl součástí výbavy i lidar, který modul úspěšně navedl na povrch.

Sonda vstoupila do režimu hibernace 29. února, protože teploty během lunární noci klesají až na -173 stupňů Celsia. Vědci jí vyslali příkaz, aby se na tři týdny uložila do hibernace, protože oblast u jižní pólu Měsíce se pomalu začala halit do tmy a chladu.

Osysseus, Intuitive Machines, NASA
Zdroj: Osysseus, Intuitive Machines / NASA

Vědci doufali, že se probudí, jakmile na její solární panely znovu dopadne sluneční svit. Jenže Odysseus neodpovídá. Je nicméně důležité zmínit, že sonda nebyla zkonstruována tak, aby přežila drsné teploty měsíční noci. Pokud by však po hibernaci získala alespoň minimum potřebné energie, její konfigurace umožňovala, aby na Zemi odeslala slabý radiový signál. K tomu nedošlo.

Před více než půl stoletím NASA přistála na povrchu Měsíce v rámci své poslední mise programu Apollo. Úspěch modulu Odysseus znamená pro USA návrat na Měsíc, a to v podobě, kterou by kdysi očekával jen málokdo.

Modul odstartoval na raketě Falcon 9 firmy SpaceX z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 15. února. Zhruba týdenní cestu k Měsíci zvládl vcelku bez potíží, tedy až na chybu laserového naváděcího systému.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem ISRO, zdroj: Live Science, The Space, Intuitive Machines

Total
0
Shares